Nekonečné možnosti prefabrikované struktury

Čtvrtek, 20. Říjen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva. Překlad: Peter Klinec

WFH House je další z příkladů modulární architektury s velmi svobodnou vnější i vnitřní formou. Cílem architektů z kodaňského studia Arcgency ovšem nebylo vytvořit jenom dům, ale spíše produkt, který bude adaptovatelný pro specifické klimatické a kulturní podmínky a zároveň splní individuální nároky uživatele, bez rizika ztráty architektonické kvality.

Arcgency, WFH House – foto © Jens Markus Lindhe
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Arcgency
Světadíl Asie
Země Čína
Město Wuxi
PSČ 214000
Datum realizace 2012
Užitná plocha 180.00m2

Zkonstruován na ploše parkoviště, je „The Little House“ příběhem stavby schopné spotřebovat méně energie, než sama může vyrobit, přitom je sám postaven z vyřazených lodních kontejnerů a je tak přepravitelný po vodě nebo po souši.

Ale není to jenom dům. Je to průmyslově vytvořený produkt s nekonečnými možnostmi individuálního přizpůsobení, a to s ohledem na klimatické i kulturní podmínky a individuální vkus. Váš dům si vyskládáte online a po čtyřech měsících se může začít stěhování.

Prototyp byl zrealizován v Dánsku a první dům postaven v čínském městě Wuxi. Dům s nízkou uhlíkovou stopu je ideálním řešením pro průmyslově rychle rostoucí krajiny. Projekt byl vyvíjen pro worldFLEXhome ve spolupráci s mnoha výrobci, Dánským technologickým institutem a dalšími technickými poradci.

V mnoha aspektech odráží principy architektonického studia Arcgency, jejichž architektura je definována úsporou zdrojů, individuálními řešeními pro lidi a alternativním přístupem k metodám stavění.

Základní charakteristika

WFH koncept je patentovaný systém modulárního stavění, založen na principu 12,2 m vysokého standardního modulu, který je užíván jako základní jednotka systému.

Struktura může být adaptovatelná pro specifické klimatické nebo seizmické podmínky.

První prefabrikovaný systém stavění, který splňuje požadavky mezinárodních standardů Active House.

Struktura může být použita v různých variacích jako vícepatrová budova, městský dům, řadový dům nebo solitérní dům.

Vysoce kvalitní vnitřní klima, nízká spotřeba energie a materiály šetrné k životnímu prostředí.

Rychlá doba výstavby.

Demontovatelnost a možnost recyklace nebo přemístění.

Nástroje online rozhraní nabízí klientovi možnosti rozhodnout se pro jeho verzi domu, týkající se dispozičního řešení, rozměrů, typu fasádu, interiéru atd. Konfiguraci je možné provádět v stanoveném rámci, který zaručuje vysokou architektonickou hodnotu a kvalitu vybraných materiálů.

Cenová dostupnost v porovnání s konkurencí.

Dílčí stavební komponenty jsou prefabrikované a tím je minimalizovaná výroba na staveništi. Návrh je přizpůsoben pro použití vysoce kvalitních průmyslově a ve velkých množstvích vyráběných produktů, které možno přepravovat standardními nákladními kontejnery.

Údaje

180 m2 a energetická třída, která je o 50 % nižší, než jsou standardní požadavky pro novou výstavbu v Dánsku.

Součástí jsou fotovoltaické panely – umístění je flexibilní, ale pro splnění požadavků je nutná plocha minimálně 20 m2 solárních panelů. Plocha o velikosti alespoň 30 m2 zaručí normální domácnosti, používající energeticky úsporné spotřebiče, soběstačnost na celoroční bázi.

Ekologické střešní opatření zabezpečují využití dešťový vody pro splachování, umývání a čištění.

Variabilita typů fasád.

Principy

Návrh je založen na „severských“ hodnotách definovaných v těchto bodech:

  • Flexibilita
  • Prostředí přizpůsobeno lidem – kvalitní denní osvětlení, různé typy světla
  • Spolehlivé (dlouhodobé) řešení – zdraví nezávadné materiály, recyklovatelné materiály, možnosti demontovatelnosti
  • Materiály, které umí stárnout
  • Minimalistický design
  • Hravost

FLEX space

„FLEX space“ je srdcem domu. Tvoří ho obývací místnost, kuchyň a může být využíván nejrůznějším způsobem. V místnostech se uplatňuje světlá výška dvou podlaží, která zabezpečuje perfektní světelné podmínky. Ve zbytku prostoru je světlá výška snížená galerií, která vytváří přístup na druhé podlaží. Každá místnost v rámci „FLEX space“ je ukončená přístupem do exteriéru, na denní světlo. Hranice mezi vnitřkem a vnějškem se vytratí po otevření posuvných oken. Schopnost vpustit přírodu dovnitř je základním kamenem návrhu. Je to kvůli snaze přizpůsobit se variabilním požadavkům na vnitřní teplotu a umožnit vlastní stanovení toho, jaké funkce se budou odehrávat vně a jaké uvnitř.

Geometrie

Geometrie „FLEX space“ je vytyčená dvěma řadami modulů a může být jednoduše upravována dle individuálních přání ohledně velikosti. Nabízí možnosti i pro další členění, a to dokonce ve dvou úrovních. Rovněž může zůstat velkým nečleněným prostorem s množstvím světla a otvorů. Kuchyň je vestavěná do stěny (technického modulu). Tím se šetří prostor a technické sítě jsou lépe přístupné. Zároveň však může být rozšířená o ostrůvek, který definuje její pracovní část. Struktura „FLEX space“ je průchozí ve všech směrech, čímž jsou eliminovány obslužné plochy. Rovněž je možné zvětšit otvory do jednotlivých místností.

Ložnice

Velikost pokojů je definována polovičním modulem. Základem jsou čtyři místnosti, které mohou být užívány variabilním způsobem – jako ložnice rodičů, dětský pokoj, pracovna, atd. Tři pokoje mají okna na dvou fasádách a těží tak z výhod smíšeného světla.

Galerie

Galerie vytváří přístup na druhé podlaží a zároveň slouží jako prostor pro hru, oddych nebo práci. Poskytuje možnost stáhnout se do intimnějšího prostředí a současně neztratit kontakt se zbytkem domácnosti. Jste-li v tomto prostoru, zůstáváte součástí obytné zóny „FLEX space“, přestože jste v patře. Je to ideální místo pro úkryt, s možností pozorování dění v domě.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.