Nové pražské kavárně Coffee Source od 0,5 Studia vévodí velká vertikální zahrada

Pátek, 22. Listopad 2019 - 0:04
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda z architektonického ateliéru 0,5 Studio navrhli novou kavárnu Coffee Source na rozhraní pražských Vinohrad a Vršovic - v lokalitě vyhlášené pro svůj pestrý kulturní a gastronomický život. Kavárna v parteru činžovního domu ze 30. let minulého století nabízí interiér pojatý ryze současným způsobem, hosté v něm ale přesto můžou najít několik prvků odkazující k době vzniku celého domu. Nejvýraznějším prvkem kavárny je stěna pokrytá živými rostlinami, výlohová okna pak lze v letních měsících vysunout a přímo tak propojit interiér s ulicí. 

Kavárna Coffee Source v Praze, Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio) © Peter Fabo
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Nový, Vít Svoboda
Ateliér 0,5 Studio
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 10
Ulice, číslo Francouzská 106
Datum realizace 2019
Užitná plocha 80.00m2
Poznámka

Foto: Peter Fabo

Coffee Source je česká společnost zabývající se přípravou a prodejem výběrové i konvenční kávy. Od roku 2003 distribuuje v Čechách luxusní kávovary La Marzocco, provozuje vlastní pražírnu i několik kaváren. Ta hlavní sídlila již delší dobu v ulici Francouzská, ale jelikož se Coffee Source zabývá distribucí nejen nejkvalitnější kávy, ale i nejprogresivnějších technologií, bylo nutné již několik let používaný prostor přestěhovat na nové místo a kavárnu zpracovat současným způsobem. Takový prostor našli majitelé o několik domů dál. Vyznačoval se velkými okny a velkorysým výhledem na rušnou Francouzskou ulici.

Architekti z 0,5 Studia pro společnost Coffee Source navrhli v roce 2018 showroom kávovarů La Marzocco v pražské Hostivaři a při realizaci kavárny spolupráci ještě více prohloubili. Cílem tohoto návrhu bylo vytvořit komfortní kavárnu se zázemím pro prodej kávy a kavárenského příslušenství.


Kavárna Coffee Source v Praze, Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio) © Peter Fabo

I když se historicky jednalo o více menších obchodů, rozhodli se architekti vytvořit ucelený velkorysý prostor. Jeho dominantním prvkem je dlouhý bar s dřevěný jasanovým obložením procházející celou kavárnou. Jeho část lze dobře využít pro akce, jakými jsou cupping, worskhopy či školení.

Díky výjimečnému technologickému řešení, které je v Čechách možné vidět pouze zde, nepřekáží mohutný stroj kávovaru v komunikaci mezi baristou a hostem. Integrovaný kávovar Modbar má na pult vyvedeny totiž pouze elegantní hlavy na espresso a parní trysku, tělo kávovaru je pak skryto pod deskou baru.

Interiér s exteriérem propojují velké výlohy umožňující pozorovat dění na ulici či dohlédnout až na protější Šalounův ateliér. V letních měsících bude možnost výlohová okna vysunout a usadit se v oknech s příjemným dřevěným ostěním. Hosté původní kavárny si velmi oblíbili příjemnou zahradu ve vnitrobloku. Tu v novém prostoru nahradila živá vertikální zahrada, která pocitově navazuje na blízké zahrady a je jedním z leitmotivů celého návrhu.


Kavárna Coffee Source v Praze, Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio) © Peter Fabo

Architekti ve svém řešení využili naplno potenciál a atmosféru léta nevyužívaného parteru vršovického domu z 30. let. Tento přístup je možné pozorovat na povedeném využití původní terazzové podlahy, která byla očištěna a citlivě doplněna. Na stěny byl ve dvou odstínech aplikován brizolit, materiál použitý na původní fasádě domu. Ten dodal prostoru hloubku i jasný odkaz k historii místa. Celá realizace se vyznačuje precizním zpracováním detailů s použitím zajímavých prvků. V návrhu se podařilo zachovat celistvost a díky mnoha inspiracím z historie vytvořit novou svěží podobu současné kavárny.

Lokalita na pomezí Vinohrad a Vršovic kolem ulic Krymská a Francouzská patří dlouhodobě mezi vyhledávaná místa milovníky dobrého jídla a pití. Navíc nejde o první realizaci 0,5 Studia v tomto okolí – v roce 2016 byla podle jejich návrhu zpracovaná restaurace zaměřená na kuchyni asijské fúze. S nově otevřenou kavárnou Coffee Source na mapě přibylo další zásadní místo, které stojí za to navštívit.


Kavárna Coffee Source v Praze, Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio) © Peter Fabo


Kavárna Coffee Source v Praze, Pavel Nový a Vít Svoboda (0,5 Studio) © Peter Fabo