Nový obytný soubor v pražských Řeporyjích pojalo studio boq architekti jako dva bytové domy se zeleným vnitroblokem

Středa, 22. Leden 2020 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Obytný soubor, který navrhlo architektonické studio boq architekti do okrajové pražské čtvrti Řeporyje, sestává ze dvou samostatných budov svírajících zelený vnitroblok. První stavba nabízí různé typy bytů s lodžiemi a střešními terasami, druhá je pak koncipována jako řadový dům se soukromými zahradami. Obě budovy i ulice pak propojuje dřevěný "tunel".

Obytný soubor Řeporyje, boq architekti, ©Tomáš Dittrich
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Miroslav Stach, Jana Stachová
Ateliér boq architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Řeporyje
Datum realizace 2019

Obytný soubor v Řeporyjích vyplňuje blok mezi ulicemi Smíchovská-Všerubská. Na velmi svažitém pozemku jsou navrženy dvě budovy, mezi kterými se rozkládá zelený vnitroblok. Při horní komunikaci je navržena jednoduchá obdélníková hmota se sedlovou střechou, s parkovacími stáními zasazenými do přízemí domu. Na fasádě, která při pohledu z čela vytváří jasné písmeno T, se odehrává hra čtvercových okenních otvorů. Při pohledu z vnitrobloku dům odryje svoji překvapivou velikost, objeví se čtyřpodlažní, poměrně členitá hmota s balkony, terasami, lodžiemi a předzahrádkami. 


Obytný soubor Řeporyje, boq architekti ©Tomáš Dittrich

Při spodní komunikaci je navržen řadový dům se třemi bytovými jednotkami. Hmota rovněž respektuje okolní zástavbu a výškou římsy navazuje na sousední budovu. Každý dům má svou vlastní garáž, prostornou zahradu, anglický dvorek a malý balkon.

Materiálově jsou domy řešeny velmi jednoduše, základ tvoří bílá omítka a antracitově šedé prvky oplechování střechy, okenních otvorů či garážových vrat. Jako zjemňující prvek bylo použito dřevo, které se objevuje na dělicích příčkách, terasách, schodištích. Celým blokem probíhá koridor, dřevěný „tunel“, propojující obě ulice.  Soubor nabízí širokou škálu bytových jednotek – dvoupokojové s lodžiemi, třípokojové s předzahrádkou, dvoupodlažní mezonety se střešní terasou a třípodlažní jednotky s velkorysou zahradou.


Obytný soubor Řeporyje, boq architekti ©Tomáš Dittrich


Obytný soubor Řeporyje, boq architekti ©Tomáš Dittrich