Posezení mezi tanky

Středa, 5. Říjen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Technologické zázemí situované v nejužším cípu podlouhlé budovy Pivovaru Hostivar se otevírá do prostoru ulice na způsob automobilového showroomu, prodává se zde však něco úplně jiného… Na opačné straně lichoběžníkového půdorysu je vstup do restaurační části, kde konzumací piva vrcholí celý proces jeho výroby a distribuce.

ADR s. r. o., Pivovar Hostivar – foto © Iveta Kopicová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Kolář, Aleš Lapka
Ateliér ADR s. r. o.
Spolupracovníci Vendula Floderová, Josef Bobeš Novotný, Martin Šenberger
Generální dodavatel KONSIT a. s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 15 - Hostivař
Ulice, číslo Lochotínská 656
PSČ 109 00
Datum projektu 2010
Datum realizace 2013
Užitná plocha 511.00m2
Zastavěná plocha 702.00m2
Poznámka

Foto © Iveta Kopicová

Tvar objektu pivovaru reflektuje na tvar pozemku, na kterém se nachází. Lichoběžníková hmota ve své nejužší části odkrývá srdce celé technologie výroby piva (varnu) směrem do ulice Hornoměcholupská. Technologická část tvoří zhruba třetinu plochy pivovaru.

S rozšiřující se hmotou se dostáváme z prostorů výroby piva, přes zázemí restaurace, kde je kuchyně a přidružené provozy, do prostoru distribuce piva-restaurační části. Ta se od zbylých provozů (zděná část) liší dřevěnou nosnou konstrukcí propsanou do celého interiéru, obehnaného ze dvou stran prosklenou fasádou. Ta otvírá prostor restaurace do ulice Lochotínská a do zahrady v jihovýchodní části pozemku, kde je možnost fasádu zcela otevřít a propojit s přiléhající venkovní terasou a zahradou.

Vstup do restaurace a ostatních provozů je z ulice Lochotínská. Interiér je postaven na jednoduchém materiálovém řešení, které podtrhuje jednotlivé prvky procesu výroby piva a charakter budovy vůbec.

Jedním z nejvýraznějších prvků restaurace jsou pivní tanky, ze kterých jde pivo rovnou do protějšího výčepu. Na ose vstupu jsou v zadní části industriální kamna a mozaika z pivních zátek popisující technologii výroby zdejšího piva. Rozhraní zděné a dřevěné části objektu je patrné na přizdívce z neomítnutých keramických tvárnic natřených černou barvou, kde jsou niky s lavicemi a „záda“ výčepu. Tento prvek se propisuje i na chodbě k sociálnímu zázemí pro hosty, odkud je průhled do ležáckého sklepa pivovaru.

K restauraci přiléhá venkovní terasa krytá dřevěnou střechou.