Projectstudio8 navrátilo škole v Holýšově původní funkcionalistický charakter

Čtvrtek, 17. Květen 2018 - 0:01
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Plzeňská architektonická kancelář Projectstudio8 dokončila v roce 2015 rekonstrukci budovy Masarykovy školy v malém západočeském městě Holýšov. První česká škola v Holýšově ve funkcionalistickém stylu byla dokončena na konci 20. let. Během druhé světové války ovšem došlo k "poněmčení" budovy stavebními úpravami včetně valbové střechy. Při rekonstrukci dokázalo Projectstudio8 stavbě vrátit původní eleganci včetně původího nápisu na čelní fasádě. 

Rekonstrukce mateřské školy Holýšov, projectstudio8 © Lucie Vonášková
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Bohuslav Strejc, Jiří Korelus, Martin Engl
Ateliér Projectstudio8
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Holýšov
Ulice, číslo Školní 248
Datum projektu 2014
Datum realizace 2015

Budova mateřské školy v Holýšově byla původně postavena jako budova nové Masarykovy školy. Výstavba školy byla zahájena 16. 9. 1928 a byla slavnostně otevřena 15. 9. 1929. Holýšov tak získal první českou školu ve funkcionalistickém stylu, který byl typický pro tehdejší školská zařízení. Jako česká škola sloužila budova až do roku 1938, poté byla využívána jako škola německá.

Během období II. světové války byla budova přestavěna a získala charakteristický vzhled tradiční německé architektury s valbovou střechou s velkým sklonem. Škola postupně zestárla a byla nutná její rekonstrukce. Během jednání se nám podařilo přesvědčit vedení města, aby byl škole navrácen "původní" funkcionalistický vzhled, spolu s historickým nápisem na fasádě. Hlavním argumentem bylo nevyužívané podkroví, disproporční vzhled budovy a velký objem budovy ve vztahu k přilehlému okolí, které je zastavěno převážně rodinnými domy.