Rodinný dům s dřevěnou přístavbou

Úterý, 16. Duben 2013 - 0:00
| Napsal:

Ptáme se, jak přizpůsobit sto let starý, málo udržovaný dům současné každodennosti několikačlenné rodiny a jak přitom neporušit jemná a těžko zachytitelná přediva a vrstvení vytvářející silný charakter původního domu a místa.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér 3+1 architekti
Generální dodavatel PILA UNION, s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Libochovany
Datum projektu 2010
Datum realizace 2012
Užitná plocha 138.00m2
Zastavěná plocha 90.00m2
Poznámka

investor: soukromá osoba

Užitná plocha domu (30 m2 jedno podlaží) neumožňuje doplnit vše potřebné uvnitř. Necháváme tedy dům dispozičně téměř beze změn a vše potřebné doplňujeme vně – na místo původního dřevníku na západní straně domu (kuchyň), v místě toalety na jižní fasádě (koupelny) a před vstup na východ (zádveří).

Forma přístaveb je odvozena z proporcí a tvaru stávajícího domu, který je skladbou krychlí nad dvěma půdorysnými čtverci (vertikála schodiště a obytná část domu). Analogicky přidávám pět krychlí – dvě vytváří přidanou horizontálu kuchyně, dvě zaklesnutou vertikálu hygienického zázemí, jedna je novým zádveřím. Přidané je od původního domu jednoznačně odlišitelné. Modřínový povrch nového je hierarchizován barvou olejového nátěru - černá kuchyně / bílá hygiena / přírodní vstup. Konstrukčně jsou přístavby dřevěné rámové konstrukce s difuzně otevřenou skladbou stěn.

Líbilo by se nám, kdyby dostavba fungovala jako lišejník. Symbiotická forma houby (pro nás dřevěná konstrukce) a řasy – zajišťující fotosyntézu, tedy životaběh (pro nás funkční náplň přístaveb), je pro nositele dík své samovyživovací schopnosti neškodná. Barevně a strukturálně s ním naopak může vytvářet neočekávaně silné vztahy.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.