Rodinný dům v Praze-Zbraslavi od studia Mimosa architekti "roste za sluncem"

Pondělí, 4. Listopad 2019 - 9:50
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Maximální prosvětlení interiéru - to byla hlavní snaha architektů ze studia Mimosa při návrhu rodinného domu do okrajové pražské čtvrti Zbraslav. Stavba se od okolních domů výrazně odlišuje svou celkovou kompozicí, rovnou střechou a dlouhým pásovým oknem.   

Rodinný dům v Praze-Zbraslavi, Mimosa architekti © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Mimosa Architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha- Zbraslav
Datum realizace 2018
Poznámka

Foto: Tomáš Souček

Dům ve Zbraslavi „roste za sluncem“. Jeho tvar, orientace vnitřních prostor, jejich proporce a vazby jsou v podmínkách nevelkého pozemku ve stávající zástavbě, navíc stíněného při jižní hraně sousedními objekty, odvozeny z touhy dostat do domu co nejvíce světla a slunce.

V zimě na pozemek slunce zasvítí jen slabě, chvíli před západem. Převýšeným prostorem obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní ale pás slunečního svitu přesto projde v době oběda, aby se po schovávané za štítem protější stodoly slunce vrátilo k večeři. Se začínajícím jarem se přestane schovávat a vydrží mu to až do pozdního podzimu. Čím výše dům roste, tím více se slunci otevírá. V pokojích v patře mohou jeho obyvatelé vstávat s ranním sluncem nebo usínat s podvečerním.

Třetí patro odstoupené k severní hraně domu poskytuje dostatek světla a slunce po celý rok, stejně tak navazující terasa. Otevřené výhledy na nedaleký Husův sbor, Belvedér, poslední kopec Brd Havlín a keltské hradiště Závist za údolím Vltavy vyvažují uzavřenost zahrady.