Rytmus hmoty a prázdnoty

Úterý, 26. Září 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: RIBA Awards

Majestátní koncertní hala, zkušebna a nahrávací studio se vynořuje před gotickou katedrálou. Zajímavé řešení střechy, pravidelný rytmus pláště a precizní osazení do krajiny zaujaly porotu britské architektonické soutěže RIBA 2017.

Nová budova hudební katedry, Eric Parry Architects, Wells, Foto: © Dirk Lindner
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Eric Parry Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Wells
Datum realizace 2016
Užitná plocha 1 458.00m2
Materiál
Poznámka

Foto: © Dirk Lindner

Cedars Hall je novou budovou hudební katedry Wells Cathedral Scholl. Je určena k výuce, tréninku, koncertování a nahrávání. Stavba leží na historicky významném pozemku s krásným výhledem na středověkou katedrálu. Její návrh nejvíce ovlivnily akustické požadavky, objem sálu a dominanta v pozadí. Architekti se tak její hmotu snažili co nejvíce omezit a nebránit výhledu na gotické věže.

Velkoryse je pojat interiér sálu pro 400 diváků. Jeho střecha je nesena pouze čtyřmi sloupy. Její vypouklost pomáhá odhlučnit prostor a zlepšuje jeho akustické vlastnosti. Pravidelná modulace je výhodná i pro osvětlení, které je v zákrytu a nenarušuje konvexní strukturu.

V nadzemním patře jsou vyhrazené prostory pro dřevěné nástroje a perkuse, vybavené prosklenými observatořemi, jež jsou pro specifika výuky tohoto typu hudby nepostradatelné. Budově nechybí vynikající technické zázemí nejen pro výuku a zkoušky, ale také nahrávání.

Nová budova nahrazuje bývalé prostory katedry – nedalekou katedrálu. Ta už dlouho neumožňovala potřebnou flexibilitu, nicméně se stále hodila pro instrumentální a varhanní hudbu. Novým trendům a populárním hudebním nástrojům však neposkytovala potřebné zázemí.

Budova s jemnými a elegantními rozměry imponuje kolemjdoucím i hudebníkům uvnitř. Na své fasádě střídá skleněné výplně a cortenový plech. Žádný z nich nemá jediný viditelný spoj - stěny jsou přitom 5,2 m vysoké a 2 metry široké. Volba tohoto opláštění se ukázala velice inspirativní. Mění se s denním světlem a v noci se stává inverzním.