Šetrný dřevěný dům

Čtvrtek, 23. Květen 2013 - 0:00
| Napsal:

Aktivní dům Maison Air et Lumiére je navržen jako environmentálně šetrná budova s velmi nízkou energetickou náročností. Je navržen tak, aby harmonicky zapadl do okolí.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Nomade Architects, CARDONNEL Ingénierie
Světadíl Evropa
Země Francie
Datum projektu 2011
Datum realizace 2011
Užitná plocha 135.00m2

Svažitost pozemku určila uspořádání jednotlivých podlaží a vytváří přechodovou úroveň mezi zahradou a patry. Modulární koncept domu je rozvržen do jednoho a půl podlaží, přičemž prostory pod střechou jsou plně využity. Díky použití integrovaného navrhování, je projekt schopen klást důraz na komfort interiéru, estetickou kvalitu a zároveň naplnit energetické a ekologické cíle roku 2020. Zvláštní pozornost byla věnována dennímu světlu - posílení vizuálního vnímání vnitřních prostor i dosažení úspor energie na umělé osvětlení. V závislosti na ročním období a povětrnostních podmínkách je větrání zajišťováno hybridním systémem ventilace.

Energetický koncept domu je založen na snížení celkové potřeby energie a maximálním využití obnovitelných zdrojů. Dřevostavba s kvalitní tepelnou izolací je postavena na zaizolované betonové desce a vyznačuje se poměrem plochy oken a podlahové plochy téměř 1:3. Kombinace tepelného čerpadla a solárních panelů a PV panelů zajistí pozitivní energetickou bilanci. Umělé osvětlení i domácí spotřebiče byly vybrány na základě jejich nízké spotřeby, pračka i jsou napojeny přímo na přívod teplé i studené vody. Využití dešťové vody i čištění odpadních vod je v této čtvrti samozřejmostí.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.  

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.