Stempel & Tesar architekti navrhli rodinný dům s kovovým pláštěm u lesa

Pátek, 12. Říjen 2018 - 10:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V sousedství lesa, na okraj Mníšku pod Brdy, navrhli architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař dvoupodlažní rodinný dům. Konceptem projektu se stala hra objemů - samostojící garáž má přesné rozměry "díry" ve hmotě domu a zároveň tvoří vizuální bariéru při pohledu z ulice. Plášť obou objektů tvoří rezavý corten, u domu pak přechází v místě změny podlaží v elegantní černý plech.

RD Mníšek pod Brdy, Stempel & Tesar architekti © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Ateliér stempel & tesar architekti
Spolupracovníci Aleš Herold
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Mníšek pod Brdy
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017
Užitná plocha 180.00m2
Zastavěná plocha 162.00m2
Plocha pozemku 1 229.00m2
Poznámka

Návrh zahrady: Lucie Vogelová (Terra Florida)

Na okraji Mníšku pod Brdy, v ulici Pod lesem. Jak samotná adresa naznačuje, lemuje místo stavby zalesněný kopec, na který je krásný výhled a patří k tomu nejcennějšímu, co místo nabízí. Nejdůležitější roli v konceptu sehrála nepříznivá orientace, přístup z jihu a výhled na les je na sever.

V návrhu jsme pracovali s principy atriového domu. Předsunutím nízké garáže před dům k jižní hranici pozemku jsme vytvořili soukromí optickou bariérou a přitom nepřišli o slunce. Objem garáže přesně odpovídá „díře“ která zůstala v domě. Velkoformátové zasklení z jihu i severu tvoří přes polokryté terasy průhled domem, z prosluněného jihu na zalesněný sever.

Přízemí je do výšky oken obaleno v cortenovém plášti, podkroví i se štíty do černého skládaného plechu. Materiálové členění záměrně podtrhuje objemovou hru s garáží a „dírou“, co po ní v domě zbyla.

Přírodní tóny exteriéru jsou v harmonii s dřevěným interiérem v kombinaci s kovovými detaily. Obývací část je přes dvě podlaží a je prosluněná střešními okny. Prostor pro bydlení je vymezen vestavěným nábytkem na míru.