Stempel & Tesar postavili bezbariérový dům v milovickém lesoparku

Pondělí, 27. Srpen 2018 - 0:10
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Profesor Ján Stempel a Jan Jakub Tesař z ateliéru Stempel Tesar architekti navrhli bezbariérový rodinný dům v malé středočeské obci Milovice. Podobu stavby určily tři základní body: přírodní charakter místa, bezbariérová obslužnost domu a stavební regulativy. Šedou fasádu jednopodlažní stavby doplňuje obklad z modřínu, což posiluje vztah domu s okolním lesoparkem. Výsledkem je jednoduchý a nenápadný dům se vzdušným interiérem otevřeným do krovu, který hledí především na praktičnost užívání.

RD Milovice, Stempel & Tesar architekti © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Ateliér stempel & tesar architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Milovice
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017
Užitná plocha 115.00m2
Zastavěná plocha 234.00m2
Plocha pozemku 840.00m2

Parcela v centru Milovic, obklopená lesoparkem u klidné cesty, evokovala atmosféru lesního pozemku, o kterou jsme nechtěli novostavbou domu přijít. Tento první zásadní předpoklad následovala řada požadavků a místních regulativ, jež nakonec vyprofilovaly dům do výsledné podoby. Majitelům jsme se díky jejich jasné formulaci svých přání trefili do představ o vysněném domově první variantou.

Dům musel být jednopodlažní a bezbariérový. Hlavní obytný prostor měl být vzdušný a napojený bezprostředně na zahradu s bazénem. Ložnicová část měla mít šatnu, dvě koupelny a pokoj pro děti a vnoučata. Pro auto stačilo kryté stání, důležitý byl však sklad přístupný přímo zvenčí. Materiály přírodní, které zapadnou na místo.

Místní regulace povolovala pouze šikmou střechu, včetně mírného sklonu kolem 30 stupňů. To nakonec určilo základní proporce domu včetně jeho konstrukce. Na jednoduché zděné stavbě jsou uloženy sbíjené vazníky. Tvar střechy se propsal i do interiéru, kde stropy místností kopírují sklon vazníků. To celému interiéru, společně s otevřením na zahradu, dodává nezaměnitelný charakter. K dominantnímu modřínu na fasádě byly zvoleny kontrastní antracitové okenní rámy hliníkových oken a antracitová plechová střecha. Vše jsme navrhovali tak, aby dům splynul s okolními vzrostlými stromy.