Studo POParch umístilo vinařství Starý Vrch do meruňkového sadu na jižní Moravě

Pondělí, 10. Prosinec 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na krásném pozemku s meruňkovým sadem v jihomoravském městě Hustopeče vzniklo před pár lety nové vinařství Starý Vrch - pojmenované podle kopce, na jehož úpatí se nachází. Areál vinařství v sobě kombinuje veškeré prostory pro zrání a následné zpracování vína. Výrobní prostory doplňuje prodejna vín s degustační místností navazující na částečně krytou venkovní terasu s výhledem do zahrady.

Vinařství Starý Vrch, POParch. Zdroj: POParch
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jan Podešva, Petr Stojan, Michaela Jandová, Tomáš Shromáždil
Ateliér POParch
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Hustopeče
Ulice, číslo Havlíčkova
PSČ 69301
Datum projektu 2014
Datum realizace 2015

Pozemek, na kterém stojí vinařství, je starší meruňkový sad spolu s vinicí na úpatí kopce Starý Vrch na okraji Hustopečí. Objekt je umístěn v ploše původního sadu, plocha vinice v zadní části pozemku zůstává bez dotčení a slouží jako jeden ze zdrojů hroznů pro vinařský provoz.

Objekt je navržen jako kompaktní hmota s mírně lomenými tvary, přirozeně vyrůstající z terénu.

V přední části je prostor pro prodej vína a příležitostné degustace. Degustační místnost volně přechází na venkovní terasu a po schodech do zahrady. Zahrada je uzavřena betonovou zídkou s dřevěnou brankou, oddělující parkovacích stání a příjezdovou cestu.

Hlavní prostor vinařství v zadní části je přístupný ze zastřešené plochy, kde je umístěn provoz zpracování a lisování hroznů. V uzavřených částech haly jsou pak prostory pro zrání vína v tancích a lahvích. Tyto prostory jsou doplněny kanceláří sklepmistra, zázemím pro zaměstnance a dalšími prostory navazujícími na technologii výroby vína.

Z konstrukčního hlediska je objekt pojednán jako betonový skelet s ocelovou konstrukcí zastřešení. Obvodové panely a vnitřní příčky tvoří sendvičové PUR panely na pomocné ocelové podkonstrukci.