Tak trochu dům, tak trochu most

Středa, 13. Leden 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Modulární výstavba nachází široké uplatnění po celém světe. Na břehu argentinského jezera Los Molinos tak vznikl originální “zavěšený” prostor pro setkávání místních obyvatel, jež se v této oblasti rekreují.

alarciaferrer arquitectos, PABELLON PUENTE - foto © Lucas Carranza / Florencia Ferrer Deheza
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Joaquin Alarcia, Federico Ferrer Deheza
Ateliér Alarciaferrer Arquitectos
Světadíl Amerika
Země Argentina
Město Cordoba
Ulice, číslo Valle de Calamuchita
Datum projektu 2013
Datum realizace 2014
Zastavěná plocha 85.00m2
Poznámka

Spolupráce: Calculo Estructural Ing German Serboraria

Konstrukce: Ing. Pablo Parino

Dům slouží jako společenská místnost v rekreační oblasti na břehu jezera Los Molinos. Tento prostor reaguje na potřebu nové bytové výstavby pro rekreační využití. Projekt se nachází v prostoru kanálu tvořeného otiskem staré cesty přes údolí Calamuchita Córdoba tvořícím komunikaci s jihem provincie. Místo je specifické díky topografii i atmosféře šera eukalyptového lesa. Strategií návrhu bylo respektovat daný prostor kanálu a také využití zkušeností s modulární výstavbou nejintenzivnějším možným způsobem.

Výsledkem je visutý most ve tvaru obytného modulu, nacházející se příčně nad kanálem. Podporovaný je tento visutý dům na obou stranách betonovými stěnami. Tyto stěny provedené z pigmentovaného betonu se snaží dosáhnout svou strukturou a barvou harmonie s daným místem. Základní konstrukci „mostu“ tvoří Vierendeelův nosník.

Základní ocelový rám „vznášejícího se“ modulu až na výjimky doplňují především velkoplošné prosklené plochy, které umožňují průhled skrze modul nad příkopem. Pro přicházející se tak naskýtá ničím nerušený průhled na vodní hladinu. Při pozorování okolní krajiny z vodní plochy je zase modulární stavba velice zdařile začleněna do svého okolí a okolní scenérii ničím neruší, naopak se jí maximálně podřizuje.