Trojice českých studií v čele s Formafatal navrhla luxusní designový resort v džungli na pobřeží Kostariky

Úterý, 26. Květen 2020 - 0:31
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Úspěšný český podnikatel Filip Žák vybudoval na pobřeží Kostariky luxusní designový resort, za jehož návrhem stojí trojice českých architektonických studií. Resort Art Villas v džungli s výhledy na Pacifický oceán tvoří 3 vily a multifunkční tropický pavilon, na jejichž výslednou podobu včetně všech interiérů dohlíželo pražské studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Na návrhu betonové Art vily pak Štěpánová spolupracovala se studiem Refuel Works, pavilon Wing a soubor pěti drobných dřevostaveb Coco vila vytvořili architekti z ateliéru Archwerk. Všechny objekty si lze pronajmout, Art vila nabízí celkem pět ložnic s vlastními koupelnami a její pronájem startuje na 1000 dolarech za noc, Atelier vila se třemi ložnicemi vyjde na 450 dolarech za noc a objekt Coco pak vyjde na 150 dolarů.

Art Villas Costa Rica, betonová Art Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová + Refuel works/ Jan Skoupý, Zbyněk Ryška © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Dagmar Štěpánová, Jan Skoupý, Zbyněk Ryška
Ateliér Formafatal, Refuel works, Archwerk
Spolupracovníci Martina Homolková
Stavebník Filip Žák
Světadíl Amerika
Země Kostarika
Město Bahia Ballena
Ulice, číslo Playa Hermosa
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Poznámka

Flera: návrhy zahrada - výsadby a zahradní prvky
Different Design: realizace stěrkových povrchů
Můj Originál: akvarelové malby džungle

Art Villa: zastavěná plocha 618 m2, užitná plocha 570 m2
Atelier Villa: zastavěná plocha 326 m2, užitná plocha 298 m2

Web resortu: www.artvillas.com

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 hektaru. Když investor oslovil architekty, přál si vytvořit místo, kde návštěvník splyne s okolní přírodou, pročistí svoji mysl, zažije luxus a dobrodružství zároveň. Přál si vytvořit místo, které se každému zaryje hluboko do srdce, když ochutná. Architekti ze studia Formafatal navázali na zadání klienta a při navrhování se navíc nechali inspirovat koloritem Střední a Jižní Ameriky.


Resort Art Villas Costa Rica, betonová Art Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová + Refuel works © BoysPlayNice

Art villa

Majestátní betonová vila byla prvním projektem a první realizací celého komplexu Art Villas. Za architektonickým konceptem vily stojí architekti ze studia Refuel Works. Studio Formafatal bylo investorem osloveno za účelem návrhu interiérů ještě v době projektování a příprav.  

Dvoupodlažní vila zaujímá výsadní pozici na pozemku o celkové rozloze 25 000 metrů čtverečních. Užitná plocha vily je 570 metrů čtverečních. Kromě velkorysých společných prostor (foyer, hlavní obytná místnost, kuchyně s jídelnou a obytná terasa u bazénu) se ve vile nachází celkem 5 ložnic s vlastní koupelnou. V suterénu vily najdete dětskou hernu, fitness, taneční místnost, šatnu, prádelnu a technické zázemí domu.


Resort Art Villas Costa Rica, betonová Art Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová + Refuel works © BoysPlayNice

Inspirací pro návrhy interiérů nám byla jednak okolní divoká džungle, ale také jsme se nechali inspirovat realizacemi brazilského architekta Paulo Mendez da Rochy. Betonové stěny jsou záměrně ponechány ve své surové podobě, které v kombinaci s interiérovými prvky, použitými materiály, vodní plochou a zelení vytváří nevšední prostředí - drsné a luxusní zároveň.

Pro podlahy všech ložnic a koupelen jsme navrhli výrazněji ornamentální cementovou dlažbu, která byla vyrobena na zakázku v sousední Nicaragui. Proměnlivost vzorů a barev odkazuje na jedinečnost a neopakovatelnost každého okamžiku. Každým dalším krokem se něco změní. Dalším výraznějším prvkem v interiéru je ručně malovaný akvarelový motiv džungle na keramickém obkladu kuchyňské stěny. Znázorňuje život za zdí a stává se dalším oknem s výhledem do okolní přírody.


Resort Art Villas Costa Rica, betonová Art Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová + Refuel works © BoysPlayNice

V Art vile, stejně jako v Atelier vile, je téměř veškerý nábytek navržen a vyroben na zakázku místními řemeslníky nebo vyroben v Čechách a následně dopraven na místo realizace. Atypický nábytek je doplněn o několik křesel, které mají společný svůj původ - všechna křesla byla navržena jihoamerickými designéry nebo architekty. 

Teakové dřevo, kov a len jsou hlavními materiály uplatněnými v prostorách vily. Společně s lomenými pastelovými, ale i výraznými barvami použitými na atypickém nábytku oživují a zjemňují interiér betonového surového monolitu.


Resort Art Villas Costa Rica, betonová Art Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová + Refuel works © BoysPlayNice

Atelier villa

Atelier villa byla navržena jako soukromá vila pro investora a jeho rodinu. 

26 metrů dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Všechny výhledy směřují do dálky směrem k oceánu, nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám je navržena, s požadavkem na soukromí, záměrně bez oken.

Největší důraz jsme vedle myšlenky “smazat hranice mezi interiérem a exteriérem” kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie (pura vida >> pura arquitectura). Zvoleným konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4x4 metru.


Art Villas Costa Rica, Atelier Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová © BoysPlayNice

Nenápadná barevnost fasád, stejně tak jako zelená střecha, nechává vilu ještě více splynout s okolím. Všechny fasády orientované s výhledy do džungle a k oceánu jsou navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se jednak na slunci nerozpálí a navíc nerezaví. Při vysunutí slouží jako stínící prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší a vytváří tak zajímavou hru světla a stínů v interiéru vily. Tyto dílce jsou opatřeny nástřikem v barvě Cor-Tenu. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými opalovanými prkny pomocí staré japonské techniky Shou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy.


Art Villas Costa Rica, Atelier Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová © BoysPlayNice

Dispozičně je vila navržená ve stejně minimalistickém duchu, jak už napovídá její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor měnit a dle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou domu - tudíž chráněný před prudkým sluncem.


Art Villas Costa Rica, Atelier Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová © BoysPlayNice

Celý interiér je laděn do teplých zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci lokálních řemeslníků. Některé prvky byly naopak na zakázku vyráběny v Čechách a následně přepravovány na místo realizace.

Z českých výrobců jsme se rozhodli pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari dotváří světelnou atmosféru tropickému interiéru vily.


Art Villas Costa Rica, Atelier Villa, Formafatal/ Dagmar Štěpánová © BoysPlayNice