Vyhlídka ze dřeva

Středa, 24. Duben 2013 - 0:00
| Napsal:

Na kraji Vodňan, za rybníky a malou kapličkou u rozcestí je starý lesopark Zátiší. Pozapomenutý kus krajiny, který kdysi sloužil jako cíl vycházek a městské korzo. Torza laviček tu pamatují první milostné schůzky našich dědů a babiček. 

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jakub Chuchlík
Ateliér IUCH ARCHITEKTURA
Generální dodavatel IUCH ARCHITEKTURA
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Vodňany
Ulice, číslo lesopark v Zátiší
Datum projektu 2012
Datum realizace 2012
Poznámka

investor: Město Vodňany

Vraťme se novou cestou do starých míst. Probuďme lavičku z trnitých keřů, dejme ji nový, širší sedák a ulehněme na ni. Vykročme za hranu příkrého srázu; do korun stromů, k vyhlídce pro dva, kde šumí listí, probleskuje slunce a v dálce za rybníky je vidět věž kostela. Rozdělení vyhlídky do dvou konců bude začátkem nových příběhů.

Vyhlídka pro dva vznikla v rámci letní dílny re:vodňany v Zátiší 2012, kterou inicioval místostarosta Vodňan Pavel Janšta. Jejím smyslem bylo probudit zarostlá místa a s nimi svázané vzpomínky. Dlouhodobým cílem je pak proměnou Zátiší provázat město s rybářskými školami v sousedství a znovu tím připojit k městu vodňanskou rybniční soustavu. Vznik i případný zánik objektů, které tu během letní dílny architekti a sochařili vytvořili, je spojen se snahou upřít pozornost vodňanských k Zátiší a dokázat, že má smysl investovat do celkového plánu obnovy lesoparku.&

Konstrukce vyhlídky je navržena tak, aby ji s občasnou pomocí několika přátel postavili dva lidé za dva týdny. Detail zábradlí a rytmus dřevěných prvků je volen tak, aby zadržel zvídavé děti, ale propustil nízké slunce a tetelivé stíny listů okolních stromů.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.