Židovské komunitní centrum v Londýně

Čtvrtek, 22. Říjen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Mosaz představuje definující prvek – a to jak zevnitř, tak zvenku – tohoto nového londýnského kulturního a komunitního komplexu, který zde popisují architekti Lifschutz Davidson Sandilands.

Lifschutz Davidson Sandilands, JW3 - foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Lifschutz Davidson Sandilands
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Londýn
Ulice, číslo 341-351 Finchley Road
PSČ NW3 6ET
Datum realizace 2015
Materiál

JW3 je novým, oceňovaným komunitním centrem, sloužícím židovskému obyvatelstvu Londýna. Jeho cílem je shromáždit mnoho různých činností pod jednou střechou – v místě, kde se mohou setkávat Židé i nežidé. Teze „domu s mnoha dveřmi‟ dobře shrnuje ústřední výzvu JW3: vytvořit atraktivní místo pro všechny Londýňany, kteří mají zájem o kreativitu; budova, která je „bezva‟, bez ohledu na to, zda ji využívají prarodiče či vnoučata.

Reakcí bylo vybavit budovu pro různé činnosti prostory, určenými v různou dobu pro různé cílové skupiny – ať už jde o hudbu, tanec, umění, psaní, divadlo nebo diskuze. Tyto různé prostory a činnosti spojuje přízemí s atriem, kavárnou a restaurací – fórum, kde se všichni smísí a setkají. Čtrnáct apartmánů ve věžovité „zvonici‟ nabízí charitativní uvítání a krásný výhled na severní Londýn.

Budova byla navržena tak, aby bylo snadné se orientovat, aby byla bezbariérová a velmi šetrná k životnímu prostředí, s přirozeným větráním, s hnědou střechou na podporu biologické rozmanitosti a využívá dešťovou vodu i solární panely. JW3 dosáhla hodnocení „BREEAM Excellent‟.

PATINOVANÁ MOSAZ

JW3 používá decentní paletu materiálů. Patinovaná mosaz, přinášející exteriéru budovy teplo, kontrastuje s litým kamenem a zdivem – všechny tyto trvanlivé materiály jsou v této oblasti běžné a lze je najít u nejzajímavějších londýnských městských staveb. Také uvnitř byly použity mosazné detaily v místech dotyků, jako je kování, zábradlí a hlavní pult.

Velká pozornost byla kladena na povrch mosazi v celé budově, se zvláštním důrazem na obvodový plášť. Povrchová úprava byla přímo pro tento projekt vyvinuta společně s italskými odborníky, s využitím kombinace chemické patinace povrchu a voskového vrchního nátěru pro zvýšení hloubky barev.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org