Axel Kilian [MIT, USA] | přednáška ve čtvrtek 17.3.2005

Úterý, 8. Březen 2005 - 8:34
| Napsal:
Ve čtvrtek 17. března 2005 odstartuje série přednášek projektu Digitální architekt [05]. Prvním hostem projektu bude Axel Kilian. Pracuje a učí na oddělení architektury Massachusettského Institutu Technologie ve skupině Design and Computation. Po absolvování berlínské Akademie v roce 1998 pokračoval díky Fulbrightově nadaci ve studiu na MIT v USA, kde v roce získal titul MSc a kde působí od roku 2001 jako Ph.D. kandidát.

Za dobu svého studia na MIT prošel řadou významných skupin, mimo jiné např. Design and Computation Group, Kinetic Design Group, Emergent Design Group a Space Planning and Organization Research Group.

Axel Kilian se ve své výzkumné práci věnuje využití programovacích metod v designu a v architektuře. Podílí se na výuce ve workshopech a atelierech zaměřených na parametrický a generativní design. Zkoumá možnosti využití genetických algoritmů v architektuře. Ke své práci využívá celou řadu počítačových programů; od softwaru Catia přes tradiční AutoCAD a Rhino až po programy, které si tvoří sám například v AutoLispu či jazyku Java.

… „Nové nápady a podněty často vznikají z omezení, která přináší kontext a současné možnosti. Můj výzkum se zabývá nejrůznějšími způsoby, jak začlenit tato omezení do prvních fází designu. Mezi projekty představující design řízený omezeními (constraint driven design) patří například simulace řetězovek či detaily styčníků odvozené od způsobu výroby. Problémy designu v praxi jsou charakteristické nesmírným množstvím často úplně nezávislých omezení. Opravdu neotřelá řešení zkoumají podmínky ze zadání a dokáží je předefinovat. Dokáží čerpat inspiraci z těchto omezení. Nový pohled na věc přináší nové nápady.“(Axel Kilian, z obsahu přednášky)

Příklady řešení problému na úrovni zadání a počátečních podmínek, předvede Axel Kilian na projektu „Concept Car“, který vzešel z Media Laboratory ve spolupráci s General Motors a Frankem O. Gherym.

Axel Kilian
Série přednášek Digitální architekt [05]čtvrtek 17.3.2005 | 19:00 hod
Přednášková místnost C 223
Fakulta architektury ČVUT v Praze
Thákurova 7, Praha 6Klíčová slova: