Cruise Center | nový terminál posatvený za pár hodin

Neděle, 3. Říjen 2010 - 2:00
| Napsal:
Jako hlavní motiv pro nový terminál pro zámořské plavby sloužily její dva typické elementy – klasický zámořský kontejner a velká světlá lodní plachta. Charakter terminálu dodává kombinace neopracovaných stavebních elementů – lodních kontejnerů, tvořících velkou halu, a velkolepé střechy s velkým přesahem směrem k městu.

Velkoplošně otevřená fasáda, okno k městu, směruje pohled přicházejících pasažérů na siluetu města a na nejznámější symbol Hamburku – kostel sv. Michela. Na každého návštěvníka přicházejícího k lodi zapůsobí svítící, jakoby vznášející se střecha, velkorysost prostoru a široký výhled na moře a zámořskou loď.

Úprava krajiny Velká nedělená asfaltová plocha předprostoru terminálu je příznačná pro přístavní prostory, podle nás ale bylo zapotřebí tento prostor dodatečně strukturovat. Rastr nastojato umístěných kontejnerových skeletů, potažených průsvitnými fóliemi, které v noci svítí, obohacuje atmosféru přístavu, tvoří vizuální magnet jako majáky uprostřed přístavu a poskytují nové pevné body. Místa pro parkování jsou tak jasně vymezena a oplocené plochy získaly jasný tvar. Tento rastr tematicky propojil zelené a asfaltové plochy. Přístup Hlavní vstup do terminálu pro pasažéry přijíždějící autem je kryt proti dešti a je v přímém napojení na parkovací místa a stanici autobusu.

Cestující přicházející z lodi vstupují do terminálu chráněni proti větru z východní strany.

Dodatečné vstupy na straně, kde se nachází loď, umožňují její oddělené zásobování. Světlo, barvy a materiály Světle červená, polyuretanem potažená podlaha kontrastuje s barevnou paletou kontejnerů od modrých až po zelené tóny. V noci vypadá elegantní střecha jako vznášející se světelná plachta a tvoří tak pátou fasádu budovy. Dodatečně bude střecha opatřena potiskem. Barvy kontejnerů jsou provedeny v různých tónech modré, k nimž vytváří kontrast měkce červené koberce na jejich vnitřních podlahách.

Centrální hala nabízí svým konceptem prostoru, použitými materiály a barevností, neobyčejnými výhledy na město a přístav, jakož i možností využití výstavních ploch i malé kavárny nejen komfort pro cestující, ale i potenciál pro pořádání různých akcí. Konstrukce Základními konstrukčními prvky jsou použité námořní kontejnery. Jejich váha zajišťuje perfektní stabilitu přečnívající střechy. Nosnou konstrukci střechy tvoří jednoduchá dřevěná vazníková konstrukce lemovaná plechovým profilem.
 

 Název:  Cruise Center Hafencity, Hamburg
 Klient:  Město Hamburg
 Autoři:  Dipl.-Ing. Architektin BDA Karin Renner, Dipl.-Ing. Architekt Stefan Wirth, Dipl.-Ing. Architekt Rolf Hainke / Renner Hainke Wirth Architekten
 Nosná konstrukce:  Ingenieurbüro im Bauwesen GmbH, Stuttgart
 Náklady:  cca 1,2 mil. €
 Realizace:  3 měsíce projekt, 3 měsíce stavba, postavení kontejnerových zdí několik hodin

         

Psáno pro časopis Architekt 3/2010

Klíčová slova: