ERA21 5/2005 - Práce v architektonických ateliérech

Pondělí, 7. Listopad 2005 - 9:36
| Napsal:

Trochu přemýšlím, jak napsat svůj první editorial. Musím se přiznat, že mám nakonec docela rád texty, které začínají jaksi nezávazně a nenáročně, například o chladnějším podzimním, avšak slunečném počasí, které nás tak inspiruje za okny kanceláří, až okouzlený zrak chvílemi odvádí od obrazovek monitorů. Možná se i někdy těším na ty zlatisté koruny stromů, dále pak běloskvoucí zimní krajiny, rozkvetlé jarní lučiny či nekončící letní okurkové sezóny…

Architekti se však prezentují především svými hotovými realizacemi. Současně je mnoho věcí, které zůstávají skryty, ať už vědomě, nebo prostě proto, že se nezdají být na první pohled příliš zajímavé. Připravili jsme pro vás číslo „o architektech pro architekty“. Požádali jsme vybraná studia, aby prozradila něco více o sobě, o tom, jak uvažují, kde a jakým způsobem pracují. Každý teoretický tvůrčí koncept dokumentujeme krok po kroku na jednom vybraném projektu z poslední doby.

Dozvíte se, jak pracuje gigantická nadnárodní kancelář s 660 zaměstnanci z 50 zemí světa (Foster and Partners), stejně tak jako začínající polský architekt (Damian Radwanski, Roman Rutkowski). Architektura, která je pojímána jako cesta prostorovou zkušeností (Kazunari Sakamoto), stojí bok po boku architektuře, kterou si můžete „na míru“ objednat v e-shopu na internetu (Alchemy Architects). Dokonce ateliéry, o kterých si myslíme, že už je máme skrz naskrz přečtené, se nám mohou naráz ukázat v novém světle (HŠH) a architekti ohromující dokonalými vizualizacemi vytahují ze šuplíku krásné poetické skici (A69). Zvláštní prostor věnujeme v našem prostředí neobvykle úzké spolupráci architekta s výtvarným umělcem (DRNH), ovšem s vědomím toho, že i architekt samotný se může stát experimentálním umělcem (R&Sie(n)).

O tom, že se role architekta proměňuje, není pochyb. Procesem postupné profesionalizace a otázkou autonomnosti tvůrce se zabývá ve svém příspěvku sociolog Jiří Musil. V následující anketě reflektují první praktické zkušenosti v zaběhnutých ateliérech mladí architekti. Lukáš Kohl předkládá jedinečnou a povýtce kritickou analýzu díla Louise Kahna. Připomínám, že v těchto dnech také míří do českých artkin dokumentární film Můj architekt Louis Kahn, který se stal ihned po svém uvedení světovou událostí. Slíbené postupné mapování středo- a východoevropské scény zahajujeme rozhovorem s ředitelem Muzea architektury v polské Vratislavi Jerzym Ilkoszem. V části určené novým technologiím a materiálům se tentokrát věnujeme využití bublinových fólií, speciálním a průsvitným betonům a kovům s tvarovou pamětí.

Ještě bych chtěl připomenout, že poslední letošní číslo Ery 21 bude věnováno, jak už je dobrým zvykem, jedné národní architektuře – a tentokrát to bude architektura japonská. V této souvislosti vás srdečně zveme již ve druhé polovině listopadu na přednášku a výstavu předního japonského tvůrce v oblasti obytné architektury Kazunariho Sakamota.

Vzhledem k ohlasu, jaký vyvolalo mezi vámi čtenáři minulé číslo věnované digitální architektuře, bychom vám rádi umožnili vaše připomínky zasílat přímo k nám do redakce. Připomínám tedy pro tyto účely vyčleněnou e-mailovou adresu: redakce [at] era21.cz">redakce [at] era21.cz. Rádi bychom nejzajímavější příspěvky s vaším svolením uveřejňovali.

Za redakci Ery 21 vám inspirativní čtení přeje

Osamu Okamura

Z obsahu čísla 5|05:


REALIZACE
>Foster & Partners: Berlínský mozek
>Kazunari Sakamoto: Dům SA
>Atelier DRNH: Rekonstrukce divadla Reduta v Brně
>Alchemy Architects: WeeHouse
>Damian Radwański, Roman Rutkowski: Dům u Mikolowa
>R&Sie(n): Loophole
>A69: Central Park Praha
>HŠH architekti: Vstupní objekt do Punkevních jeskyní

ROZHOVOR, TEORIE
>Jiří Musil: Proměny role architekta ve společnosti
>Práce v ateliérech - anketa
>Lukáš Drasnar : Letní studentská stáž u Massimiliana Fuksase v Římě
>Lukáš Kohl: Louis Kahn
>Jakub F. Novák, Ondřej Nohejl: Architektura na 15° poledníku : Letní škola architektury v Pacově
>Cyril Říha, Radka Schmelzová: Chvála mnohosti. Architektonické sympozium „Místa v prostoru“ v Bechyni
>Osamu Okamura: Rozhovor s Jerzym Ilkoszem, ředitelem Muzea architektury ve Vratislavi

MATERIÁLY & KONSTRUKCE
>L. Štěpánek, J. Vošmera, H. Kmínová: Fóliové izolace a možnosti jejich dalšího uplatnění
>Vít Petránek, Lucie Petránková: Speciální a nové typy vláknobetonů
>Pavel Hladík: Projekt pohyblivé struktury na bázi kovů s tvarovou pamětí

KOMIKS
>vladimir518: Výlety s ČSSA

TRENDY &TECHNOLOGIE

TÉMATICKÁ PŘÍLOHA
>Pavel Šmelhaus: Transparentní obvodové konstrukce a jejich vliv na energetickou bilanci budov
>Jiří Zach, Ondřej Horký: Omítky
>Martin Kovařík: Dveře
>Stanislav Fiala, Daniela Polubědovová /D3A: Sídlo firmy Neomed