Kanceláře s terasami na střechách

Pátek, 21. Červenec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Česká cena za archtiekturu 2017

Dostavba Paláce Křižík - kancelářská budova s obchody a veřejným průchodem. Developerský projekt navržený na míru nájemci Seznam.cz. Stavba zastavuje proluku napříč smíchovským blokem mezi ulicemi Radlická a Kováků, a letos je nominována na Českou cenu za architekturu 2017.

Palác Křižík 2, D3A spol. © Filip Šlapal
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Prouza, Eva Macková
Ateliér D3A
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Prague
Datum projektu 2008
Datum realizace 2012
Kategorie soutěže: 

Dvě uliční křídla doplňují uliční frontu ve výškové hladině okolních staveb. Jsou celoprosklená, aby prosvětlila hluboká kancelářská podlaží. Proti přehřátí slouží venkovní posuvné panely z bílého tahokovu. V parteru Radlické jsou dva obchody, mezi nimiž je veřejný průchod vnitroblokem stoupající k ulici Kováků.

Vnitrobloku dominuje černý hranol schodiště a výtahů s prosklenými lávkami - jediný přístup do uličních křídel. Na přízemí jsou křídla propojena vstupní halou s jednacími místnostmi – vše ve stejném spádu jako paralelní průchod.

Hala i kanceláře jsou betonové bez podhledů, veškeré rozvody a instalace jsou v podlaze a stropní desce. Podlahy velkoprostorových kanceláří jsou z desek z pozinkovaného plechu, který odráží světlo hlouběji do interieru. Barvu betonu a zinku doplňují bílý kancelářský nábytek a barevně akcentované odpočivné plochy a skla oddělující kuchyňky. Barevnost včetně informačního systému je pro každé patro odlišná.

Na střeše vstupní haly je střešní zahrada s lezeckou stěnou a sezením, další terasy jsou na střechách. V podzemí je fitness centrum. Podzemí kopíruje spád vstupní haly. Pod technickým podlažím jsou tři úrovně spirálovitých garáží s polorampou. Vjezd je přes stávající garáže Křižík. Stavba má klasifikaci BREEAM Excelent.