V pátek otevře osmdesát majitelů své pasivní domy. Ukážou veřejnosti, jak se jim žije

Úterý, 4. Listopad 2014 - 12:29
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

V České republice už stojí více než tisíc domů v pasivním standardu. Do osmdesátky z nich může nyní nahlédnout široká veřejnost, a to od pátku do neděle. Koná se totiž 11. ročník mezinárodních Dní otevřených pasivních domů. Po celém Česku se v rámci akce otevřou pasivní rodinné domy, administrativní a školicí centra, ale také několik bytových domů a jedná základní umělecká škola.

Pasivní rodiiný dům v Rožmitále pdo Třemšínem - zdroj fotografií © 3AE s.r.o.
Fotoalbum: 
Pasivní rodiiný dům v Rožmitále pdo Třemšínem - zdroj fotografií © 3AE s.r.o.
Pasivní bytové domy - park Hloubětín - zdroj fotografií © JRD s.r.o.
Ekologické centrum Veronika - Hostětín - zdroj fotografií ©  ZO ČSOP Veronica
Futura NEO v Říčanech u Prahy - zdroj fotografií © prodesi/domesi
Pasivní bytové domy - Ecocity Malešice - zdroj fotografií © JRD s.r.o.
Pasivní dům Atrea v Kolovratech - zdroj fotografií © Domy ATREA
Pasivní dům Atrea v Mnichovicích - zdroj fotografií © Domy ATREA
Pasivní rodinný dům v Hradišťku - zdroj fotografií © 3AE s.r.o.
Pasivní rodinný dům v Hustopečích - zdroj fotografií © Vize Ateliér, s. r. o.
Pasivní roubenka v Klokočí - zdroj fotografií © Domy ATREA
Plusový rodinný dům v Brně - zdroj fotografií © Vize Ateliér, s. r. o.
Soubor pasivních domů v Koberovech - zdroj fotografií © Domy ATREA

Skutečně pasivní dům ušetří desítky tisíc ročně za vytápění? Jak se tam dýchá? Na kolik stavba pasivního domu vyjde? A co je na životě v pasivním domě tak skvělé? Na všechny tyto otázky může široká veřejnost získat odpovědi od těch nejpověřenějších – samotných majitelů energeticky úsporných domů. Akce, kterou v České republice zaštituje Centrum pasivního domu, se koná už tento týden - od pátku do neděle 7. listopadu až 9. listopadu. Mapu se všemi otevřenými pasivními domy, včetně bližších informací a kontaktů přímo na majitele najdete zde.

Základním kamenem Dnů otevřených pasivních domů jsou majitelé pasivních domů a jejich ochota si neformálně popovídat s návštěvníky o svých zkušenostech s bydlením v energeticky úsporném domě. „Akce se koná po celém světě a funguje jen díky ochotě a zápalu majitelů domů. Tím je akce skutečně unikátní. Sami majitelé, na rozdíl od různých firem, totiž řeknou návštěvníkům své zkušenosti ze stavby a života v pasivním domě zcela otevřeně a bez jakýchkoli zkreslení,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu.

Během prvního ročníku byl v Česku otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm, v loňském roce přes sedmdesát a letos se zapojilo celkem osmdesát rozmanitých pasivních staveb. Nejvíce domů bude přístupných veřejnosti ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Poprvé jsou navíc pokryty všechny kraje v České republice.

Vedle desítek rodinných domů se do akce zapojilo i několik velkých staveb. Mezi jedny z nejzajímavějších, které bude letos možné navštívit, patří nedávno otevřená základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích, nebo vzdělávací středisko Veronica Hostětín v Bílých Karpatech, které je naopak nejstarší českou veřejnou budovou v pasivním standardu. Poprvé si budou moci zájemci prohlédnout i několik bytových domů v pražských Malešicích a v Hloubětíně, anebo první realizaci „mini“ pasivního domu na ploše 100 m2 v Ŕíčanech u Prahy.

V některých objektech bude také probíhat doprovodný program. Komentované prohlídky se ale budou konat například i v pasivní vesničce v Koberovech, v brněnském vzdělávacím centru Otevřená zahradě, anebo v několika vzorových bytech v pasivních bytových domech v Praze. Bližší informace o chystaných přednáškách i komentovaných prohlídkách najdete zde.

Podrobné informace o 11. ročníku Dnů otevřených pasivních domů najdete na: http://www.pasivnidomy.cz/dpd/

Centrum pasivního domu je nezávislá organizace, která se zabývá energeticky úsporným stavitelstvím a podporuje kvalitu pasivních domů. Již od roku 2005 poskytuje poradenství investorům i expertům ze stavebnictví a také je vzdělává. Vedle toho sdružuje prověřené architekty, projektanty, stavební firmy, výrobce stavebních materiálů a prvků a další odborníky se zájmem o pasivní domy. Centrum pasivního domu je tak nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která podněcuje a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností.