Soutěž Měď a náš domov 2012

Středa, 30. Květen 2012 - 2:00
| Napsal:
4. ročník mezinárodní designové soutěže hledá původní, zvláštní, neobvyklé a revoluční nápady.

Italský institut mědi (IIR) ve spolupráci s Evropským institutem mědi (ECI) opět vyzývají návrháře, aby se nechali inspirovat estetickými i technickými vlastnosti mědi a zúčastnili se v roce 2012 čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže Měď a náš domov.

Kromě kategorie profesionálů je vyhlášená i kategorie studentů, otevřená pro mladé studující návrháře, kteří budou soutěžit ve vytváření nejkrásnějšího a inovativního nábytku, dekorativních předmětů a jiných domácích předmětů, provedených z mědi a jejích slitin, a zkoumajících nové estetické a funkční aplikace této rozmanité rodiny materiálů.

Soutěž - vytvořená IIR, aby zažehla jiskru inovace a neobvyklého designu v oblasti mědi - je v kategorii profesionálů otevřena návrhářům a architektům, zatímco kategorie studentů je pro studenty, zapsané ve školách grafiky, umění, architektury a designu. Soutěž je zaměřena na nové a nadějné talenty s omezením věku pod 40 let k 30. září 2012, což je lhůta pro podání.

Předchozí kola soutěže ukázala také nesčetné příklady tvůrčího nadšení mladých lidí a pozoruhodného ducha inovací v designu a to zejména novým koncepčním pojetím, přeměňujícím dříve tradiční a každodenní předměty. Návrháři, kteří si jako předmět tvorby zvolili měď, se mohou také připojit k naší komunitě na webu www.copperindesign.org.

Letošní soutěž hledá původní, zvláštní, neobvyklé nebo revoluční nápady, od využití pro osvětlení, pro vázy, předměty na stůl a samotné stoly, sedadla a výzdobu interiéru, stěny, podlahy, radiátory, kliky a další. Sjednocujícím motivem je měď jako základní protagonista všeho, buď v její čisté formě nebo jako slitina, například bronz, mosaz nebo alpaka.

Přísná a kvalifikovaná porota

Projekty bude hodnotit důsledná a kvalifikovaná porota, složená ze tří odborníků v oblasti architektury a designu: Luisa Bocchietto (architektka a prezidentka ADI, Asociace průmyslového designu), Odoardo Fioravanti (průmyslový designér) a Marco Romanelli (architekt a kritik designu). Ve čtvrtém ročníku soutěže Měď a náš domov se proplétá minulost s přítomností; Odoardo Fioravanti se stal členem poroty po vítězství v ročníku 2008 soutěže s "Verderame" ("Zelená měď") - avantgardním konceptem pro interiérové podlahy - se spolupracovníky Tommasem Calderou a Paolem Giacomazzim.

Soutěž oslavuje vznikající talenty i klíčovou úlohu mědi v moderním designu. Díky své výborné elektrické a tepelné vodivosti, trvanlivosti, tažnosti a antimikrobiálním vlastnostem - a také atraktivnímu vzhledu a 100 % recyklovatelnosti na konci životnosti - nabízí měď mladým návrhářům širokou škálu možností a inspirace.

"Měď a náš domov" je součástí širšího záběru aktivit, kterými Italský institut mědi - neziskové obchodní sdružení - prosazuje a rozvíjí použití mědi a jejích slitin v Itálii již více než čtyřicet let, a to nejen v tradičních oblastech průmyslu, ale také ve výtvarném umění a ve světě designu. V roce 2011 byla v Itálii zahájena nová kampaň "Il rame nobilita la casa" (Ušlechtilá měď pro dům), vysvětlující majitelům veřejných a soukromých objektů přínosy použití měděných produktů a systémů v budovách.

Měď - nejstarší kov lidstva - je základem špičkového designu, otevírá mu nové perspektivy (například svojí zjištěnou přirozenou schopností ničit bakterie, viry a plísně) a zlepšuje náš vztah k přírodě a jejím zdrojům.

Klepnutím sem stáhnete formulář přihlášky.

Klepnutím sem stáhnete formulář pověření.

Klíčová slova: