Stefan Krakhofer | Conversation with Space

Neděle, 5. Březen 2006 - 1:32
| Napsal:
„Computer-aided“ design umožňuje architektům, aby pracovali snáze, než kdykoli dříve; kliknutím myši generují výkresy (CAD), modely („rapid prototyping“) a budovy (CAD-CAM) jakýchkoli velikostí a tvarů, dle jejich libosti. Digitální technologie zvýšily množství i efektivitu, ale ne nezbytně kvalitu výsledného designu, který je stále závislý na talentu architektů. Nové metody se ve své podstatě příliš neliší od tradičních metod navrhování v ruce. I přesto, že dnes umíme ocenit přínos výpočetní techniky, využití algoritmů si žádá hlubší pohled do metodologie navrhování a na roli architekta v něm.
Konverzace s prostorem – vědecký přístup k architektuřeVe své práci se Stefan Krakhofer věnuje procesům, které formují podobu věcí v přírodě, jelikož je jejich forma vždy dostatečně účelná a vzhledem k okolí krásná. Tato krása je podřízena unikátním procesům, které ovlivňují každý jednotlivý prvek jakékoli formy dle přirozeného řádu.

Abychom mohli hlouběji poznat vztah formy a kontextu, musíme se zaměřit na podstatu architektonického navrhování. Architektura minulosti pouze přebírala znalosti z přírodních věd. Špičková architektura dneška, naproti tomu, je, jak popisuje Christopher Alexander, který srovnává soudobou architekturu a zahradu hrášku Gregora Mendela v roce 1880: „Hrášek, v té době, rozhodně nebyl součástí vědy – pouhá součást každodenního života, která ovšem inspirovala otázky, nad jimiž bychom jinak neuvažovali. Hrášek upoutal naši pozornost na nový obor, který se po letech stal tím, co dnes nazýváme genetikou. To je jedna z rolí, kterou architektura se svými osobitými problémy a výzvami může dnes hrát...“

Stefan Paul Krakhofer v současné době působí na University of East London, kde získal titul M.Sc., ve skupině Paula Coatse a Christiana Derixe „Centre for Evolutionary Computing in Architecture“ jako výzkumný asistent. Studoval architekturu na Technické univerzitě ve Vídni a také u prof. Oosterhuise v Delftu. Svoji profesní dráhu nicméně začal jako stavební inženýr v Kremži.

Je autorem několika vědeckých esejí v oboru výpočetních technologií v architektuře. V současné době se věnuje zkoumání umělé inteligence a neurálních sítí a jejich užití v architektuře. Ke své práci využívá jak speciální, tak i běžné programy jako je např. AutoCAD, ve které vytvořil většinu aplikací.úterý 14.3.2006, 18:00 hod

Stefan KrakhoferConversation with Space

Fakulta architektury ČVUT v Praze
Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6 - Dejvice
Přednášková místnost M1


Pořádají: e-architekt.cz, Fakulta architektury ČVUT v Praze

Ve spolupráci: Velvyslanectví Nizozemského království, Česká komora architektů, Nadace české architektury

Hlavní partneři: ArchiCAD, Autodesk, Copy General, HP invent, Hacker model
Partneři: Nemetschek, VELUX
Projekt podpořili: NC Computers, PROSTOR
Mediální partneři: Computer Design, Era 21, KONSTRUKCE, Radio1
Internetoví partneři: AVC, STUDENT
Klíčová slova: