Torres House | sepjetí s přírodou na každém kroku

Středa, 1. Září 2010 - 2:00
| Napsal:
Snaha architekta Gilberta L. Rodrígueze a jeho týmu propojit interiér domu s okolní přírodou je patrný snad všude. Velké skleněné plochy dominují celému návrhu a člověk si jen musí zapamatovat, kde byly ty dveře...

Torres House postavený vysoko v pohoří Sierra Madre se snaží navázat úzký kontakt s okolní přírodou, do které je zasazen. Dům decentně otevřený směrem do ulice je přístupný po chodníku přes jezírko s fontánou, ze kterého se vynořuje obrovský dub impozantní svou velikostí i krásou. Jakmile se ocitnete u krytého vchodu, přivítají Vás velkolepé dveře vyrobené z mramoru, dřeva a oceli, které vypadají jako nástěnná malba.

Uvnitř Vás vstupní hala přivádí do prostoru kontrastujících materiálů sestávajících z mramoru Santo Tomas a zdí obložených vulkanickým kamenem. Z tohoto místa je patrná optická kontinuita se zbytkem domu a se zahradou, která byla ponechána v jejím přirozeném stavu jako malý dubový lesík.

V obývacím pokoji, který je koncipován téměř jako skleněná krabice, si každý může vychutnat výhled do zahrady v blízkosti domu nebo na vrcholky pohoří Sierra Madre v dálce. Kvůli umístění domu v horách, kde mohou být zimy opravdu chladné, je v obývacím pokoji krb, kde může rodina trávit společné večery.

Z jídelny a mediální místnosti je přístupná střešní terasa, odkud je ohromující výhled na pohoří Sierra Madre a stejně tak na město Monterrey. Zde zaslechnete hudební pozadí ze zvuků přírody v ostrém kontrastu s šumem města, které se rozprostírá pod úrovní domu.

 Mexická vlna 2010

 Název:
 Torres house
 Adresa:  Monterrey, Nový Leon, Mexiko
 Autoři:  GLR arquitectos (Gilberto L. Rodríguez | Bernardo Chapa, Joaquín Jenis, Tomas Güereña, Diana Guerra, Eduardo Fuentes)
 Plocha:  535 m2
 Realizace:  2008

Přeložila Markéta Musilová

Klíčová slova: