VELKÉ EGYPTSKÉ MUZEUM Soutěžní návrhy českých a slovenských architektů

Čtvrtek, 18. Září 2003 - 0:30
| Napsal:
GRAND EGYPTIAN MUSEUM Competition projects of Czech and Slovak architects Soutěž, kterou vyhlásila vláda Egyptské arabské republiky ve spolupráci s UNESCO a Mezinárodní asociací architektů (UIA), představuje jedinečnou událost v historii architektonického soutěžení. Množstvím odevzdaných soutěžních návrhů se stala doposud největší architektonickou soutěží v dějinách. Tématem soutěže bylo vytvoření studie muzejního komplexu v unikátní lokalitě v bezprostřední blízkosti areálu velkých pyramid v Gíze.Muzeum je určeno k uložení a vystavení více než 140 000 drahocenných artefaktů starověké egyptské civilizace, má se stát největším egyptologickým muzeem na světě. Stane se také prvním celosvětovým virtuálním muzeem vybaveným nejpokrokovějšími informačními a komunikačními technologiemi, a nabídne tak možnost propojení s ostatními muzei na celém světě. Muzejní komplex o celkové výstavní ploše 86 000 m˛ počítá s 3 miliony návštěvníků ročně.

Do soutěže se přihlásilo téměř 3000 týmů ze 105 zemí světa. V prvním kole mezinárodní porota posoudila 1557 odevzdaných prací z 82 zemí. Do druhého kola postoupilo 20 projektů, jejichž autoři byli vyzváni k rozpracování svých návrhů.


Soutěže se zúčastnilo 20 českých a 8 slovenských soutěžních týmů. Ocenění českého týmu pod vedením Martina Roubíka a Reginy Loukotové je jedním z největších úspěchů české architektury v mezinárodním kontextu.


e-ARCHITEKT připravuje internetovou prezentaci, jejímž posláním je doplnit a rozšířit výstavu ve Veletržním paláci. Stránky výstavy GEM získají podobu dynamické prezentace, kde se návštěvník dozví aktuality z dění okolo soutěže, jelikož stále není jasno, kdo vlastně získá právo na realizaci. Informace se ovšem nezúží pouze na prezentaci dění okolo architektonického klání, ale své slovo řeknou i odborníci zabývající se historií i současností Egypta. Věříme, že pro všechny návštěvníky výstavy i internetových stránek bude prezentovaný obsah rozšířením povědomí o české a slovenské architektuře, zvláště když je schopna uspět ve světovém kontextu a informace o Egyptě přispějí k získání přehledu o tom, co se děje v zemi vzrušující nás stále svou minulostí a díky projektům jako je GEM i současností.


VELKÉ EGYPTSKÉ MUZEUM
Soutěžní návrhy českých a slovenských architektů

Veletržní palác, ochoz mezaninu Malé dvorany
19.9. – 15.10.2003
autor> Petr Janda a sporadical
kurátoři> Tomáš Vlček, Jana Horneková

články k tématu>
> Grand egyptian museum
> Příliš egyptské muzeum v Egyptě

fotografie>
> fotografie z Egypta
>jak vznikal úspěšný český návrh? přesvěčte se na vlastní oči díky " target="_blank">zákulisním fotografiím z kuchyně Groupgem Architects


první část textu tisková zpráva k výstavě
Klíčová slova: