Výstava „Evropská města 21. století“

Úterý, 14. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:
Ve Vídni právě probíhá výstava „Stavba měst. Příklady pro Vídeň a příklady vídeňské“. Výstava zkoumá, co může město 21. století nabídnout a jakými otázkami se v současnosti zabývá.

 výstava

Název Evropská města 21. století
Kdy

do 30. března 2012

Otevírací doba Po – Pá: 9 – 16 hodin Čtv: 9 – 19 hodin, o víkendech a svátcích zavřeno
Kde „Wiener Planungswerkstatt“ - vídeňské plánovací centrum
náměstí Friedrich-Schmidt-Platz 9, Vídeň 1

 Ve Vídni je i Brno a jeho nádraží

Ve Vídni právě probíhá výstava „Stavba měst. Příklady pro Vídeň a příklady vídeňské“. Výstava zkoumá, co může město 21. století nabídnout a jakými otázkami se v současnosti zabývá. Zahájila ji vídeňská městská radní pro rozvoj města a dopravu Maria Vassilakou, její záhřebská kolegyně Jelena Pavici Vukicevic a brněnská zástupkyně z úseku rozvoje města Brna Olga Novaková. Výstava bude otevřena do 30. března 2012. V jejím rámci probíhá také celá řada diskuzí, přednášek a komentovaných prohlídek. Představí se také Hamburk, Lublaň, Malmö, Mnichov, Stockholm a Záhřeb.

Výstava ukazuje na příkladech evropských měst nové urbanistické přístupy. Města musí splňovat vysoké požadavky vycházejících ze současných sociálních, ekologických a ekonomických urbanizačních trendů. Nový vídeňský projekt „Aspern Lake City“ v městské části „Donaustadt“ splňuje všechna kritéria současného městského života. Nad jinými projekty vyniká hlavně tím, že již v počáteční fázi realizace umožňuje budoucím rezidentům uplatnit své vlastní představy o místě, ve kterém budou žít. Problematiku dopravy prezentuje brněnský projekt na modernizaci a přemístění Hlavního nádraží na okraj města a s tím spojený rozvoj přilehlého předměstí. Projekt EUROVEA v centru Bratislavy, nové administrativní, kulturní, zábavní, nákupní a bytové centrum je příkladem přetvoření staré nevyužívané zástavby v centru města a ukazuje na propojení s Dunajem.

Klíčová slova: