Architektura / občanské stavby

AC-CA - Container Vacation House - 2. místo

Druhé místo v mezinárodní ideové soutěži získal projekt, kde „dekonstrukce“ nebo též „nová moderní architektura“ působí jako mimikry.

Eunjin Koh / Jonghyun Kim , 15. 1. 2014

Kontejnerová jeskyně

Z pláže Bondai bude tento dům působit dojmem tajemné a současně útulné jeskyně.

Tento dům je situovaný nahoře na pahorku a vytváří iluzi, jako by se jednalo o jeskyni ve skále. Celkové pojetí stavby vychází ze skutečnosti, že střešní konstrukce je vybudována v místě povrchové skrývky. Nutné přídavné komponenty jsou pak zavěšeny uvnitř. Střešní konstrukce rozvírá své paže vstříc moři v závislosti na sklonu a okolní krajině. Kontejnery, které jako by plují ve vyduchu, jsou zlehka zavěšené a také přivrácené k moři. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeskynní dům, není jeho vymezení zcela zřetelné. Z dálky (z pláže Bondai)však budí dojem květiny vykvetlé na pahorku.

Hlavním cílem bylo zajistit samostatný oddělený prostor pro majitele objektu. To byl také jeden z důvodů, proč jsme zavěsili kontejnery pod střechu a neumístili je na zem. Došlo tedy k tomu, že několik kontejnerů vytváří spolu na vrcholu konstrukce kýžený dům. Každá část střešní konstrukce má jiný sklon, díky čemuž se nám podařilo zcela přirozeně zajistit hluboký prostor pro terasu. Tento prostor (terasa) bude využíván majitelem domu a jeho přáteli, kteří sem přijdou nechat na slunci oschnout svá surfová prkna nebo jenom tak spočinout po návratu z pláže Bondai, kde se pobavili. Zatímco horní část domu je majitelem využívána zcela samostatně, dolní část je propojena s veřejně přístupným prostorem. Prostor je sice určený k využívání pro veřejnost, je však současně rozdělený na rekreační prostor (na různé společenské události) a na obytnou část (k odpočinku). Prostor pro rekreaci přirozeně vede k bazénu a obytný prostor na střešní zahradu. Dům vypadá jako by byl vybudován obytný prostor ve vyhloubené zemi. Každý z jednotlivých plovoucích kontejnerů bude osvětlený samostatně svým majitelem a pokud budou svítit všechny najednou, z pláže Bondai bude celý komplex vypadat jako svítící jeskyně.

Dům bude využívat jeho majitel spolu s přáteli, kteří milují surfování. Každý bude nejen moci obývat svůj vlastní kontejner, ale také mít k dispozici pohled na moře z různých úrovní podle výšky střechy. Díky tomu bude každý z kontejnerů svým způsobem jedinečný. Vzhledem k tomu, že budou kontejnery v konstrukci zavěšené prefabrikovaným způsobem, mohou být později nahrazeny jinými, bude-li třeba.

Hodnocení poroty

Nápad se zavěšením přepravních kontejnerů s cílem vytvořit různorodý a životem pulzující dobře zkomponovaný soukromý obytný prostor kontrastující s dynamickým prostorem přístupným veřejnosti s tím, že využití kontejnerů je zde až na druhém místě, je bezesporu zajímavým počinem.Je to rozhodně dobrý přístup a uspořádání kontejnerů je skvělé.

  • Autoři: Jonghyun Kim, Eunjin Koh
  • Země: Austrálie
  • Město: Sydney
  • Užitná plocha: 524.84m2
  • Zastavěná plocha: 352.64m2
  • Plocha pozemku: 1 139.12m2

Klíčová slova:

soutěž kontejnerový dům Sydney

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři