Architektura / rodinné domy

Anglický startup uvedl variabilní chatky inspirované skandinávským designem

KOTO, startup zaměřený na bydlení představil novou řadu nízkoenergetických modulárních domků. Estetika i funkčnost chatek vychází ze severského životního stylu a zdravé rovnováhy mezi prací a volným časem. Minidomky KOTO jsou rovněž založené na konceptu otevřeného bydlení v přírodě. Moduly lze flexibilně kombinovat na míru potřebám klienta a vytvořit tak jednopokojovou až čtyřpokojovou stavbu.

EARCH.CZ , 19. 9. 2018

Finský výraz KOTO v češtině znamená „útulný domov“. Právě na tuto přidanou hodnotu bydlení se zaměřilo mladé designérské duo Johnathon Little a Zoe Little. Manželé načerpali zkušenosti během desetiletého pracovního pobytu v norském Oslu, kde jim učarovala estetika skandinávského minimalismu spojená s rovnováhou mezi prací a volným časem. Hlavní ambice jejich projektu KOTO spočívá v konceptu otevřeného bydlení pod širým nebem, kdy člověku k životu stačí malý funkční prostor. Důležitý je především kontakt s přírodou. Všechny uvedené faktory mají také přispívat k duševní pohodě a spokojenému životu, tedy hodnotám typickým pro skandinávské země, které se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků „nejšťastnějších“ států.

kotoFoto: eArch

„Vytváříme krásné malé příbytky umožňující lidem spojení s přírodou a maximální využití pobytu na čerstvém vzduchu,“ shrnují Littleovi. Svými nízkoenergetickými, soběstačnými domky s minimální ekologickou stopou chtějí přehodnotit obecný pohled na bydlení. Mimo to zdůrazňují kvalitu zpracování zaručující dlouhodobou životnost stavby.

„Jedná se o reinterpretace malých staveb, které jsou k vidění napříč Evropou – od skromných skotských stavení z kamene po alpské nebo norské chaty. Domky s šikmou střechou představují nedílnou součást krajiny, poskytují teplo, úkryt a příležitost blízkosti s přírodou. Přesně na těchto základech stojí KOTO.“

kotoFoto: eArch

Modulární chatky lze flexibilně uzpůsobit na jednopokojové až čtyřpokojové objekty s přídavnými moduly, jako je venkovní sprcha nebo sauna. Autoři pečlivě promysleli každou z místností s ohledem na maximální využití omezeného prostoru. Důraz kladli na instalování úložných prostorů vestavěných do zdí, aby nenarušovaly čistý celek domu. K optickému zvětšení přispívají prosklené plochy umožňující dostatečnou prosvětlenost interiéru. Vnitřní prostory doplňuje nábytek od legendárního dánského studia Hay či elegantní kamna značky Morsoe.

kotoFoto: eArch

kotoFoto: eArch

  • Ateliér: KOTO
  • Země: Velká Británie
  • Realizace: 2018

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři