Architektura / rodinné domy

Bydlení nad Kamennou kolonií

Školní projekt Ondřeje Štěpána, který byl nominován na cenu Ještěd f kleci 07, vznikl pod vlivem vlastního zážitku tajemné atmosféry v řešené lokalitě poblíž Kamenné kolonie v Brně.

Ondřej Štěpán , 6. 3. 2012

Koncept

Můj koncept, v podstatě velmi jednoduchý, se zrodil při návštěvě místa a tedy z něj přímo vychází. Bylo velmi proměnlivé počasí. Teplo a slunečno, zatímco o pár kilometrů dál nad Brnem zuřily přívalové deště. Z místa na okraji lomu je na Brno krásný panoramatický výhled a tak na mě tento paradox působil o to silněji. Vanoucí vítr ke mně přinášel drobnou vodní tříšť a dával mi tak jasně najevo, že podobně bouřlivo jako je na obzoru, bude brzy i nad mojí hlavou. Atmosféra byla napínavá a tajemná. Procházel jsem kolem zarostlých plotů vymezujících území zahrádkářů, starých rezavých branek, skal vystupujících na mnoha místech nad zem a doslova se prodíral náletovou zelení. Skrz zamčené branky jsem pozoroval dlouhé cesty, ubíhající do neznáma a mizící v zelených tunelech tvořených stromy a keři. Měl jsem pocit jako bych se ztrácel v labyrintu a přesto stále tušil cestu zpět. Podobnou atmosféru jsem zažíval jako kluk, při čtení knížky Zahrada od Jiřího Trnky - viz. ilustrace.

Snažil jsem se tuto atmosféru zachovat a přenést ji do svého budoucího projektu, spolu se zohledněním vstupní teze "můj byt, můj hrad" - tedy vytvořit hybrid mezi bytem a rodinným domem, přemýšlet o těchto dvou formách bydlení. Důraz jsem kladl na zřetelné členění prostředí do zón věřejných, poloveřejných a soukromých, tedy podobně jak je tomu v sousední Kamenné kolonii. Obecně mi při navrhování hlavou běželo pár následujících bodů (nezáleží na pořadí), které mohou koncept zjednodušeně vystihnout.

- Lidské měřítko - Zeleň - Zahrada - Rozhraní, okraj, předěl, bariéra - Přechod, transformace - Funkce - Kontext, návaznost - Hierarchie

název Bydlení nad kamennou kolonií, Brno

autor Ondřej Štěpán

soutěž Ještěd f kleci No.7

semestr zimní 2011/12

umístění nominace

  • Autoři: Ondřej Štěpán
  • Země: Česká republika
  • Město: Brno
  • Datum projektu: 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři