Architektura / administrativní stavby

Měděná fasáda Maersk Tower v Kodani reaguje na pohyb slunce

Výrazná výšková budova v centru Kodaně byla slavnostně otevřena vloni v lednu za přítomnosti dánské královny Margrethe. Architektům z kanceláře C. F. Møller se podařilo vytvořit ekologicky šetrnou stavbu s unikátním systémem chlazení pomocí fasády s pohyblivou měděnou mříží. „Jedním z největších problémů při stavbě věžáků je právě chlazení,“ říká v přiloženém videu Mads Mandrup, architekt z C. F. Møller a dodává: „Při slunečném počasí se část fasády otevírá a zavírá v reakci na pohyb slunce.“ Projekt se stal vítězem soutěžní přehlídky Evropská měď v architektuře 2017.

EARCH.CZ , 12. 2. 2018

Nový komplex ve čtvrti Nørrebro slouží jako rozšíření univerzitního kampusu Kodaňské univerzity a zároveň mu i dominuje svou výškou. V útrobách patnáctipatrového věžáku se nachází sály, učebny, kantýna, laboratoř, konferenční místnosti a knižní kavárna. Kromě toho rozhlehlý prostor na 42 700 metrech čtverečních poskytuje zázemí pro nejmodernější výzkumné lékařské a zdravotnické zařízení. 

 

MaerskFoto: eArch

 

Nejvyšší stavba celého kampusu Nørre má představovat nové sociální centrum pro studenty, pedagogy i veřejnost. Plánuje se také realizace veřejného parku v těsné blízkosti Maersk Tower. Vznikne tak nový prostor pro venkovní studium i rekreaci. Veřejnost bude také moci navštívit vrchol budovy s kavárnou, salonkem a vyhlídkou. 

 

MaerskFoto: eArch

 

Betonové jádro je lité na místě, takže výzkumnou činnost neruší vibrace městského života. Mimo to je budova jednou z energeticky nejúspornějších výzkumných staveb v Dánsku. Při ekologičtějším dálkovém chlazení využívá odpadní energii, dešťovou vodu pro hygienické účely a nese 1500 m² solárních článků. 

Při navrhování architekti pamatovali především na okolní prostředí a zasazení výškové dominanty do panoramatu města. Trojúhelníkový půdorys vychází z úhlů přilehlých ulic a vystavuje nejužší štít směrem ke štíhlé věži blízkého kostela.

 

MaerskFoto: eArch

 

Charakteristickým rysem je fasáda vybudovaná ve tvaru mříže, která se skládá z více než 3000 měděných žeber. Třetina žeber se pohybuje v reakci na polohu slunce vzhledem k budově. Architekti zvolili měď ze dvou důvodů: „V rámci výstavby jsme použili recyklovatelnou měď, která zároveň vydrží spoustu let a bude stavbu zkrášlovat postupnými změnami vzhledu,“ komentuje Mandrup.

 

MaerskFoto: eArch

 

  • Ateliér: C F Moller Architects
  • Země: Dánsko
  • Město: Kodaň
  • Ulice, číslo: Nørre Allé 20
  • PSČ: 2200
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 42 700.00m2
  • Materiál: měď
  • Poznámka: Foto © Adam Moerk

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři