Architektura / občanské stavby

Extrémní architektura nejvýše položené budovy v Evropě

Capanna Osservatorio Regina Margherita je nejvýše položená budova v Evropě. Nachází se ve výšce 4554 metrů nad mořem, na vrcholku hory Signakuppe (italsky Punta Gnifetti) v masivu Monte Rosa ve Walliských Alpách na pomezí Švýcarska a Itálie. Na chatě přenocovalo hned několik slavných osobností v čele s papežem Piem XI a Johnem F. Kennedym. První budova byla vybudována už na konci 19. století, současná stavba pochází z 80. let.

EARCH.CZ , 13. 7. 2022

Téměř všechny horské chaty slouží jako výchozí body pro ty, kteří chtějí „dobýt“ vrchol – horská chata Capanna Regina Margherita stojí ovšem na samém vrcholu hory. Jedinečnost umístění zároveň vytváří zajímavé příležitosti pro výzkumy v oblasti lékařství, vědy o Zemi či meteorologie. Chata slouží také jako přístřešek pro horolezce a turisty, vědecké výzkumy probíhají v observatoři.

O stavbě budovy ve výšce přes 4000 metrů nad mořem bylo rozhodnuto už v roce 1889. Pro její umístění byla vybrána hora Punta Gnifetti pojmenovaná po prvním horolezci (Giovanni Gnifettim), který její vrcholek zdolal v roce 1842.

Přístřešek tehdy navrhl architekt Gaudenzio Sella a jeho výstavba probíhala mezi lety 1890 a 1893. Budova byla pojmenována po tehdejší vládkyni Itálie, královně Markétě Savojské, která patřila mezi milovníky hor a také finančně podpořila výstavbu chaty. Původní budova s obdélníkovým půdorysem o rozměrech 9.68 x 3.6 metru z amerického modřínu měla s trojité stěny s izolačními vzduchovými polštáři, dvojvrstvou střechu a podlahu z dvojité a okna s vnitřním i vnějším obložením a kvůli tepelné izolaci. Měděný plášť budovy byl uzemněn na čtyřech místech kvůli ochraně před blesky. Utilitární zařízení sloužilo ubytování s kuchyní a observatoři.   

Kvůli technickým potížím potkala starý přístřešek v roce 1978 demolice. Ve stejnou dobu se zároveň začalo s konstrukcí nové budovy. Výstavba probíhala v jednotlivých etapách kvůli tomu, aby pracovníci měli vždy k dispozici místo pro odpočinek a nemuseli tak každý den scházet dolů do údolí. Kvůli špatnému sezónnímu počasí bylo možné na stavbě pracovat jen během léta. Konstrukce nové budovy byla nejprve sestavena ve Valsesii (údolí poblíž masivu Monte Rosa), kde její jednotlivé kusy byly očíslovány, následně rozebrány a dopraveny helikoptérou na stavbu ve vysoké nadmořské výšce.

Nová budova horské chaty byla otevřena na konci srpna 1980. Poskytuje přes 70 lůžek, bar, restauraci a sdílené koupelny. Od roku 2004 disponuje také knihovnou s více než 350 knihami a časopisy. Třípodlažní budova je přes 30 metrů dlouhá, 9,5 metru široká a 7,5 metru vysoká. V přízemí se nachází vstupní hala, společenská místnost, kuchyň, dvě koupelny a technické zázemí s generátorem. První patro poskytuje 7 ložnic, koupelnu a šatnu, druhé pak několik dalších pokojů, z nichž 2 jsou permanentně rezervované pro Turínskou univerzitu.

Budova je zhotovena z amerického modřínu a jedle a je kompletně izolována pomocí měděného pláště o celkové váze 5,5 tun. Tento plášť se zároveň chová jako obrovská Faradayova klec chránící budovu před blesky. Izolaci tvoří dvojité stěny vypleněné minerální vlnou.

Ukotvení stavby k zemi zajišťuje 18 ocelových lan o průměru 12 milimetrů upevněných ke skalám na italské a k ledu na švýcarské straně. Chata Capanna Regina Margherita pojmenovaná po zmíněné italské královně se nyní nachází na italském území, švýcarská hranice ovšem prochází těsně za ní. Jedná se o jednu z mála laboratoří na světě umístěných nad 4000 metrů nad mořem, kromě ubytování momentálně slouží zdravotnímu středisku pro zkoumání vlivu vysoké nadmořské výšky na člověka. 

  • Autoři: Carlo Milone
  • Země: Itálie
  • Město: Alagna Valsesia
  • Datum projektu: 1978
  • Realizace: 1980
  • Materiál: měď

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři