Architektura / rodinné domy

FOR SALE: Dům jako socha splývající s přírodou

V prvním díle seriálu o slavných domech na prodej přinášíme originální realizaci ateliéru Aulík Fišer architekti. Tento rodinný dům v Myšlíně je sice poměrně velký, ale díky svému chytrému zakomponování do terénu je zároveň i nenápadný.

ArchiMarket , 16. 10. 2014

První pohled - dojmy

Přijíždíme na návštěvu do přírody, do domu který ji nenarušuje, ale dotváří. Pro pochybovače to potvrdí ovce, které nás hlasitě přivítají. Jsme na štěrkové cestě, vlevo les, vpravo les a nízká stavba obložená dřevem.

Pokud jste zažili návštěvu domu, který je větší než jste čekali, víte jaký očekávat první dojem při pohledu na terasu a dům z jihu. Nenápadnost při pohledu z ulice je až neuvěřitelná v porovnání s prostorem hlavního obytného patra a terasou.

Vnitřní uspořádání

Horní polovinu domu tvoří vstupní prostory s pokojem pro hosty, pobytovou terasou a schodiště, po kterém sestupujeme do hlavní obytné zóny, kde se před Vámi otevře promyšlený interiér. Obytné patro má maximálně prosklenou jižní stěnu směrem do lesa, aby v pokojích s francouzskými okny a na terase vládl pocit, že opravdu bydlíte v přírodě.

Pravá část domu je určena pro prarodiče, prostřední pro rodiče a levá s dvěma dětskými pokoji je rájem pro nejmenší. Malé atrium přivádí z terasy světlo, vzduch a harmonii do hlavní ložnice, koupelny a dětského pokoje.

Život v domě

Malí obyvatelé domu pořádají závody v běhu po celé délce terasy, občas skočí do bazénu, občas se sklouznou na skluzavce, zablbnou na prolézačce, otrhají rybíz – umíte si představit lepší dětství než v takovém království přímo u lesa? Nad vším kromě rodičů bdí čtyřnohý hlídač domu, který je nad věcí a jen zpovzdálí pozoruje dění na svém teritoriu. Rozrůstání rodiny nutí majitele ke změně životního stylu, a proto jsou po úspěšné spolupráci s architekty již rozhodnuti k přestěhování do většího domu.

Dům doplňuje sada praktických technologií, které automaticky slouží jeho obyvatelům i přírodě – rekuperace, sluneční kolektory, sauna a bazén (který lze uzavřít, aby se zvětšila plocha terasy). Dům je zděný s dřevěnými vodorovnými konstrukcemi, modřínovým obložením a některými netradičními prvky typu biodesky z lisovaných smrkových prken použité na podlaze nebo konopná izolace.

Bonus pro návštěvy

A protože je zde pokoj pro hosty, velká terasa a dostatek parkovacích stání, můžete pozvat spoustu přátel. Ti, kteří znají kouzlo tohoto místa, se rádi zastaví už v pátek a na konci víkendu hledají možnosti jak pobyt prodloužit, protože přírodní lázně u lesa má doma opravdu málokdo. Když si chtějí vypít skleničku a neřídit, najdou zastávku autobusu 600m odsud a za 50 minut jsou v centru Prahy.

Kolik takto originálních domů slouží úspěšně tolika rozmanitým potřebám?

Další informace o této stavbě najdete na stránkách EARCHu.

Dům lze koupit prostřednictvím www.archimarket.cz.

Klíčová slova:

ArchiMarket

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři