Architektura / rodinné domy

Funkční, estetické a levné bydlení

Už na první pohled se liší od ostatních. Svým neobyčejným vzhledem, barvou, konstrukcí, umístěním na pozemku, který leží uprostřed přírody. Vybočuje tak z řady standardních domů, které stojí poblíž. Rodinný dům je dalším dílem z řady nízkoenergetických domů Ing. Vostrackého, které nesou autorův typický nadčasový rukopis.

Karolína Řeháčková, Cembrit a. s. , 25. 1. 2017

Jak říká projektant domu Ing. Josef Vostracký: „Snažil jsem se vyprojektovat moderní dům, který by byl funkční a zároveň estetický, zasazený do zahrady optimálním způsobem tak, aby maximálně využil stávající pozemek, ideálně zpřístupnil světové strany a současně vytvořil uživatelům domu potřebné soukromí. A samozřejmě, aby byl energeticky úsporný a poskytoval komfortní a levné bydlení.“

"Zadání bylo jednoznačné, i pokud jde o velikost domu, tedy uspořádání místností pro dva dospělé lidi, kterým do budoucna bude vyhovovat bezbariérový dům využitelný pro potřeby vlastních uživatelů a uspokojení potřeb případných hostů. Dispozice byla jasně zadaná, investor to pojal jako moderní dům s tím, že já jako projektant si s tím poradím. Bezbariérový proto, že u přízemního domu by to tak vždy mělo být,“ uzavírá projektant domu.

Čistota, jednoduchost a funkčnost na prvním místě

Stavíme-li nízkoenergetický dům, je potřeba použít kvalitní materiály s požadovanými tepelně-technickými vlastnostmi a při projektu i samotném provádění stavby pak dbát na precizním dodržování detailů. Správné umístění stavby na pozemku i tvar domu jako takového je nezbytný základ. To vše se v případě tohoto rodinného domu podařilo. Dům je situován na pozemku s respektem ke světovým stranám a rozlehlá zahrada, která plynule navazuje na obytné prostory, je tak přirozeným rozšířením interiéru domu hlavně v letních měsících. Velké prosklené plochy umožňují pasivní tepelné zisky v zimních měsících, v létě pak přesah střechy dokonale funguje proti přehřívání interiéru. Pro hlavní povrchy fasády zvolil projektant jako u řady předchůdců tohoto domu kombinaci vlákno-cementových desek Cembrit a přírodního dřevěného obkladu z modřínového dřeva. U obou těchto materiálů ocení majitelé domu nejen jejich vysokou estetickou hodnotu, ale i jejich bezúdržbovost a dlouho životnost. Jemný barevný kontrast i patina, kterou dům získá v čase, mu dodají na výjimečnosti.

Symbióza projektanta s investorem

Při stavbě domu se podařilo pochopit jeden druhého, vytvořit si mezi sebou dobrý vztah a nezbytnou vzájemnou důvěru. Investor dokonale pochopil záměr projektanta a naopak.

„S hotovým domem a jeho okolím jsem velmi spokojen. Jsem rád, že se podařilo naplnit veškeré požadavky investorů a moje ideální představy o originálním rodinném domě. Od investorů to byla určitá odvaha nebát se moderního domu. Já považuji moderní dům za samozřejmost a podle toho jsem přistoupil k návrhu. Důležitá byla také absolutní funkčnost a obklopení majitelů přírodními materiály s vysokou estetickou hodnotou. Jsem nadšen z toho, jak investoři vstupovali do tvorby budoucího domu, dotáhli všechny další věci, tak, jak jsme se domluvili. Myslím tím interiér, ale i pozemek, včetně jeho oplocení. Že jako investoři pochopili všechny výzvy tohoto nově vznikajícího domu a dotáhli to do úspěšného konce. V tom já vidím takovou tu symbiózu projektanta s investorem - vytvořit společně něco, co obě strany vnitřně i fakticky uspokojí“, zhodnotil závěrem výsledky svého snažení ing. Josef Vostracký.

  • Autoři: Josef Vostracký
  • Země: Česká republika
  • Realizace: 2016
  • Materiál: Fasádní desky - CEMBRIT

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři