Architektura / občanské stavby

Golfový klub v Benátkách nad Jizerou

Zázemí golfového klubu je tématem ateliérové práce, která byla oceněna žlutou kartou v zimním semestru školního roku 2010-2011. Jejím hlavním motivem je 3D křivka zastřešení, vycházející ze zadaného pozemku již existujícího golfového hřiště.

Petra Doudová , 21. 10. 2011

Koncept tohoto návrhu vycházel z umístění a především z prostředí tohoto hřiště. Umístění klubovny je původní - přímo v návaznosti na hlavní příjezdovou cestu. Dominantním prvkem je střecha klubu a zrcadlící se střecha garáží, vytváří příjemný dojem a navádí člověka směrem k lesu. Z celé budovy je výhled na green a boxy na ubytování jsou s ním v kontaktu

 

Golfový klub se nachází v chráněné krajinné oblasti Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou. Zadání bylo na stanovený pozemek golfového klubu umístit stavbu klubu a nahradit tak klub stávající. Celý koncept závisí na jeho zastřešení, resp. na tvaru střechy. Koncept vychází ze dvou zrcadlících se oblouků - střech, které vyzývají a otevírají cestu k lesu a zároveň na green. Pod těmito oblouky se skrývá budova klubu, která zároveň i vystupuje částí nad střechu a také bydlení pro golfisty, které je tvořeno 5 stejně velkými boxy. Dále je stejným tvarem zastřešeno parkoviště a cvičné odpaliště. V 1NP klubovny se nachází recepce, šatny, restaurace s terasou a její zázemí. Ve 2NP je VIP salonek a nad restaurací kavárna. Obě jsou s výhledem na hřiště. Nad střechou klubu jsou kanceláře a tzv. vyhlídka pro majitele, který má rozhled po celém hřišti.

Budova klubu je navržena jako kombinovaný systém. Nosné stěny i sloupy jsou ze železobetonu. Použity jsou zde předsazené skleněné pláště. Budova je jinak obložena cortenovými deskami, boxy na bydlení taktéž. Každý box má víceúčelovou zatemňovací okenici, kterou lze využít též jako bariéru a ochranu soukromí na malé terase u každého boxu.Celý pozemek je rovinný. Parter je vyřešen s ohledem na funkčnost a ponechání co nejvíce zeleně. Jsou zde vysazeny nové stromy a keře. Dále je navrženo jezírko, přes které vede lávka a terasy restaurace až na patting green.

  • Autoři: Petra Doudová
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Škola: FSv ČVUT v Praze
  • Město: Benátky nad Jizerou
  • Datum projektu: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři