Architektura / občanské stavby

Grand Prix architektů 2012 : vítěz kategorie architektonický design

V kategorii architektonický design, zastoupené 11 realizacemi, letošní porotu nejvíce zaujal Černý čajový dům v České Lípě od autorského týmu A1Architects.

EARCH.CZ , 12. 6. 2012

(Převzato z časopisu ARCHITEKT č. 2 / 2012)

Místo

Černý čajový dům se zrcadlí na vodní hladině na jižním okraji velkorysé zahrady nedaleko České Lípy. Rozlehlá a výjimečně kultivovaná zahrada přechází plynule v borový les a její jižní hrana, kterou tvoří esovité jezírko s travnatými břehy, vytváří horizont výhledu z přilehlého rodinného domu. Čajový dům se na jeho břehu stal přirozenou součástí pečlivě modelované scenerie. Krásné výhledy směrem k lesu a na vodní hladinu v prvním plánu si hosté a hostitel mohou užívat i z čajového domu. Je to místo setkání s přáteli a rodinou, místo pro šálek dobrého čaje.

Čajový dům

Zevnitř čajového domu se nabízí dvě roviny vnímání blízkého okolí, a to rovina výhledů, která se odehrává pohledem do vzrostlé zahrady a lesa. Druhou rovinu nabízí částečné, nebo plné uzavření ve vnitřním prostoru, do kterého shora vstupuje světlo a vytváří hru slunečních paprsků ve zlatém tubusu střešního světlíku. Celý interiér je završen podhledem ve tvaru jehlanu, který přechází v kužel o částečně kruhové základně přecházející ve čtverec. Geometrie podhledu je vytvořena propletenými sisalovými provázky. Ohniště se nachází uprostřed místnosti, z níž je možné vyjít na rozlehlou verandu z modřínových fošen, která nabízí jedinečný zážitek pozorování vodní hladiny.

Vnitřní prostor lze od vnějšího oddělit několika posuvnými dveřmi, které dokáží propojit interiér s vnější krajinou ve třech světových stranách. Vedle proplétaného stropu je dalším důležitým motivem vnitřního prostoru oblá hliněná stěna, do které je rafi novaně zakomponována „tokonoma“ neboli výklenek na květiny. Ten je tvořen třemi bambusovými vázami, které prochází do volného prostoru za hliněnou stěnou. Tento prostor je přístupný zvenku nejenom pro výměnu vody, ale také pro případné uložení čajového náčiní. Dům je úzce propojen s krajinou zahrady, čehož je dosaženo i zelenou střechou s travinami a barevnými květy sukulentů. Celý je zahalen do černě opálených modřínových fošen a odtud plyne název Černý čajový dům.

Hodnocení poroty

Půvab Čajového domu okouzlil porotce a byl vhodnou tečkou za prvním dnem návštěv projektů. Tato chytrá malá „hra“ v přírodě je spíše „altánkem“ než „domem“, ale tato skutečnost žádným způsobem nesnižuje úsilí vložené do projektu. Kombinace jednoduchého nápadu a neočekávaného provedení činí přesně to, co projekt zamýšlel – podněcuje přemýšlení a rozjímání. Zajímavé použití materiálů ožehlého dřeva evokuje oteplení a vznášející se provazový strop v interiéru překvapivě zvyšuje tento efekt, aniž by vytvářel pocit přílišné složitosti. Posezení v tomto malém divadle vyvolává hřejivý pocit … stejně tak jako šálek čaje.

název ČERNÝ ČAJOVÝ DŮM

místo Česká Lípa

autor MgA. Lenka Křemenová, MgA. David Maštálka / A1Architects

investor soukromá ososba

realizace 2011

Foto: eArch

Výsledky Grand Prix architektů 2012

Klíčová slova:

Grand Prix

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři