Architektura / občanské stavby

Modulární antarktická výzkumná stanice

Příkladem nevšedního uplatnění modulární architektury je výzkumná stanice Halley od Hugh Broughton Architects vytvářející bezpečné zázemí v drsných podmínkách mrazivé Antarktidy. Unikátní, extrémní a zároveň designové řešení.

Hugh Broughton Architects , 17. 9. 2014

Antarktickou výzkumnou stanici navrhl architektonický ateliér Hugh Broughton Architects spolu se společností AECOM. Jedná se o projekt výjimečné a nesmírně intenzivní osmileté spolupráce s Britským antarktickým průzkumem (BAS), jehož výsledkem je první plně přemístitelná výzkumná stanice na světě. Tento mezní pokus o design je v těchto extrémních podmínkách signálem udržitelného života v polárních oblastech.

Úvod

Halley je nejjižnější stanicí na kontinentu obsluhovanou BAS (Britským antarktickým průzkumem). Základna je pravidelně bičovaná větry o síle až 160 km/hod. Zásobování se provádí loděmi a letadly, ale jen během krátkého tříměsíčního léta.

Stanice Halley VI navazuje na předchozí stanici z roku 1992, u níž hrozilo odštěpení do moře. V roce 2004 BAS ve spolupráci s RIBA a Malcolm Reading Consultants vyhlásili mezinárodní soutěž, kterou vyhrálo architektonické studio Hugh Broughton Architects a AECOM s modulární koncepcí, navrženou tak, aby vyšla vstříc klíčovým požadavkům klienta. Stanici by mělo být snadné dopravit na místo určení, postavit, obsluhovat a nakonec vyřadit z provozu. Měla by být zajištěna snadná výměna jednotlivých částí bez vlivu na celek.

Cílem bylo vytvořit jednotlivé ergonomické „domovy“, které by pojaly 16 lidí během devítiměsíční antarktické zimy a 52 obyvatel během tříměsíčního létay, a to v rámci stavby, která bude bezpečná a pohodlná.

Stanice bude plně přemístitelná dál do vnitrozemí, pokud by svou polohou riskovala odštěpení coby ledová kra.

Design a technologie

Ložnice, laboratoře, kancelářské prostory i zdroje energií jsou umístěny do standardizovaných modrých modulů o rozloze 152 m2. Přestože lze většinu činností provádět ve standardních modulech, existuje také speciální buňka, ve které se sdružují prostory pro bydlení, stravování a oddechové činnosti skupiny pracovníků v konstrukci speciálního centrálního dvoupodlažního modulu o rozloze 467 m2. Prostor uvnitř tohoto modulu má dvojnásobnou výšku a je plný světla, které se sem dostává díky vysoce efektivnímu vertikálnímu zasklení.

Jednotlivé moduly jsou postaveny na gigantických ocelových lyžinách a hydraulicky pohyblivých nohách. Hydraulické nohy dovolují stanici mechanicky vyzvednout ze sněhu, pokud by hrozilo její úplné zasypání. S ohledem na směr větru a jeho efekt byla geometrie modulu vyvinuta takovým způsobem, aby bylo zaručeno, že lyžiny zůstanou vždy nezasypané a byl umožněn snadný pohyb terénem.

Moduly jsou tvořené mohutnou ocelovou konstrukcí se sklolaminátovými panely s vysokou izolační schopností.

Pozornost k detailu

V rámci jednotlivých modulů se uplatnila řada prvků interiérového designu a propracování detailů tak, aby pomohly posádce a podpořily ji v průběhu dlouhých zim bez světla. Barvy zde byly použity ve spolupráci s psychology s cílem eliminovat nepříjemný vliv tzv. zimních depresí. Dřevěné opláštění, z něhož vychází příjemná přírodní vůně, má být připomínkou živé přírody. V rámci ložnic bylo vyvinuto speciální osvětlení, které používá simulaci denního světla.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři