Architektura / občanské stavby

Modulární zázemí pro Světový pohár v biatlonu

V Novém Městě na Moravě se letos v lednu konal Světový pohár v biatlonu. Na tento jedinečný sportovní svátek museli organizátoři novoměstské lyžařské středisko dobře připravit a areál tak prošel velkými změnami.

KOMA MODULAR s. r. o. , 4. 4. 2012

Jednou z nich bylo nové modulární zázemí pro sportovce od společnosti KOMA MODULAR, které doslova vyrostlo ze země během puhých šesti týdnů. Český výrobce obytných kontejnerů Koma Modular dokázal splnit vysoké nároky organizátorů a to především na kvalitu a rychlost. Za neuvěřitelně krátkou dobu se mu podařilo vyrobit a sestavit celé nové zázemí, sestávající ze dvou objektů. Obytné moduly jsou na sebe naskládány různými způsoby, čímž vzniká celkově zajímavé členění.

Dispozice

V přízemí je celkem 37 místností pro servis lyží jednotlivých závodních týmů. V patře pak najdeme místnosti pro klubové zázemí, tvořené jedním či dvěma spojenými moduly. Samozřejmě zde nechybí ani nezbytné hygienické zařízení a 4 společenské místnosti s kuchyňkou. Důležitým prvkem je propojovací schodiště. To je v každém z objektů řešeno jinak. Zatímco u užší budovy je schodiště klasické dvouramenné, u druhého pavilonu, jehož základna je tvořena dvěma řadami modulů, bylo možné osadit jednoramenné schodiště a vytvořit vstupy do objektu z obou stran.

Materiály

Vnitřní stěny jsou obloženy laminovanou dřevotřískou. Kvůli protipožárním vlastnostem je sendvičová stěna doplněna pod laminem sádrokartonovými deskami nebo cementotřískovými deskami. V části hygienického zázemí byl použit keramický obklad a dlažba.

Obvodový plášť tvoří dřevěný obklad z borovicových desek na které byl aplikován nikátní technologický proces Thermowood. Při něm dřevo prochází tepelnou úpravou dojde k zatažení pórů. Takové dřevo pak již nepohlcuje vlhkost, čímž se výrazně zvýší jeho odolnost proti přírodním vlivům.

Aby byl objekt přijat veřejností a bezproblémově zapadl do místní krajiny, bylo nutno opatřit jej šikmými střechami. Ty jsou tedy vytvořeny sekundární konstrukcí, posazenou na nosné rámy kontejnerů a krytou trapézovým plechem.

Díky dřevěnému fasádnímu obkladu a sekundárním šikmým střechám nyní málokdo pozná, že se nejedná o klasickou dřevostavbu, a že se uvnitř skrývá mobilní prefabrikovaná konstrukce. Zároveň je ona mobilita další předností výrobků společnosti Koma Modular, neboť umožňuje v případě potřeby snadnou demontáž objektu. Ale i naopak - dostavování a rozšiřování již existujících objektů je rovněž výhodou tohoto modulárního stavebního systému. To bude jistě využito i v tomto případě, kdy se počítá ještě s další fází výstavby v příštím roce.

Závěr

Světový pohár dopadl z organizačního hlediska výborně. Byla to však teprve zatěžkávací zkouška. To hlavní na pořadatele teprve čeká. Příští rok bude Nové Město na Moravě hostit mistrovství světa v biatlonu. Do té doby bude jěště nutno dostavět tribuny a další budovy. Nechme se překvapit, zda se podaří celý areál sjednotit a vytvořit tak příjemné místo nejen po dobu konání závodů.

  • Ateliér: KOMA MODULAR s. r. o.
  • Země: Česká republika
  • Generální dodavatel: KOMA MODULAR s. r. o.
  • Město: Nové Město na Moravě
  • Realizace: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři