Architektura / veřejný prostor a urbanismus

MVRDV plánuje další rozvoj holandského Almere

MVRDV představuje svůj městský plán Almere Oosterwold: obyvatelé vytvoří svou vlastní kolonii.

EARCH.CZ , 8. 6. 2012

Společnost MVRDV, město Almere a RVOB (státní realitní developerská agentura) představily strategii rozvoje Almere Oosterwold - východní části nového nizozemského města Almere. Strategie s názvem "Pozemky pro iniciativu" je revolucí v holandském územním plánování, neboť se odklání od vládního diktátu a prosazuje organický městský rozvoj, při němž je podněcována občanská iniciativa a obyvatelé si tak mohou vytvořit vlastní obec, včetně veřejné zeleně, městského zemědělství a silnic. V areálu o celkové rozloze 43 km2 může být zrealizováno nejméně 15 tisíc bytových jednotek a to v rámci podílového adaptabilního městského projektu, který je zcela závislý na soukromých iniciativách. Datum dokončení není vzhledem k tomuto otevřenému procesu určené.

Foto: eArch

Možný výsledek: bohatý mix iniciativ přírodního zemědělského charakteru

Dá se říci, že Nizozemsko je zemí, jejíž městské plánování došlo tak daleko, že je až příliš dokonalé a tudíž předvídatelné. Nové město Almere, postavené na zúrodněné půdě, je právě jedním z těchto příliš dokonalých míst, a tak bylo před lety rozhodnuto o povolení stavby individuálně řešených domů v několika čtvrtích. Tento experiment byl velmi úspěšný. Nyní činí město Almere a společnost MVRDV další krok. Urbanistické plánování bude otevřený proces, při kterém se mohou uplatnit různé iniciativy. Rozsáhlá zemědělská půda ve východní části rozvíjejícího se nového města nabízí prostor pro soukromé i kolektivní projekty v zeleni venkovského prostředí. Předpokládá se, že za několik let se Almere Oosterwold vyvine do různorodé krajiny, v níž budou příroda, běžný život, práce a volný čas kombinovány v nízké hustotě - jako vyvážení hustěji osídlené západní části města. Polovina celé oblasti bude určena pro městské zemědělství - specializovaná výroba potravin pro město má posílit samosprávnost města Almere a udržovat zemědělský charakter této oblasti.

Foto: eArch

Vývoj může trvat několik desetiletí

Tato strategie umožňuje realizaci individuálních představ za těchto podmínek: je možné zastavět parcelu, ale také je nutné brát v úvahu všechny potřebné aspekty, jako jsou silnice, energie, kanalizace, sběr odpadu, veřejná zeleň a městské hospodaření. To může být uskutečněno jednotlivci nebo kolektivně. Pro zachování venkovského charakteru této lokality byl celkový program navržen následovně: 18% stavebnictví, 8% silnice, 13% veřejné zeleně, 2% vody a 59% městského zemědělství. Tím vzniká volný prostor pro golfové hřiště, plantáže, soběstačné vily, komunitní vesnice atd. MVRDV vyvinuli tuto strategii jako součást projektu Almere 2030 Structure Vision, díky kterému už město dosáhlo populace 100.000 obyvatel a 60.000 pracovních míst. Oosterwold umožňuje kombinovaný vývoj a určuje vládě nový směr: od směrnic k usnadnění.

Městský radní Adri Duivesteijn vysvětluje: "Tímto vývojem přispíváme k lidské tvořivosti. Ukazuje se, že město je tvorbou, a že si lidé mohou sami vytvořit své město. V tomto směru je plán Oosterwold důležitým činitelem v polemice ohledně vytváření měst."

Výsledek je otevřený a to je samo o sobě nová radikální změna ve způsobu holandského plánování. Vláda dává prostor a svobodu občanům, kteří za to však musí na sebe vzít větší odpovědnost.

MVRDV

byla založena v Rotterdamu v Holandsku v roce 1993 a na jeho založení se podíleli Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vries. MVRDV se věnuje moderním architektonickým a urbanistickým projektům po celém světě. Způsob práce je založen na výzkumu a úzké spolupráci odborníků z mnoha oborů a klientů a udržuje tak všechny zainteresované strany v tvůrčím procesu. Výsledkem jsou ukázkové stavby, územní plány, studie a objekty, které vedou naše města a krajiny do lepší budoucnosti

První projekty, mezi něž patří sídlo holandské veřejnoprávní televize VPRO a bydlení pro seniory WoZoCo v Amsterdamu, se dočkaly mezinárodního uznání.

MVRDV vyvíjí svou činnost koncepčním způsobem, kdy jsou stále se měnící podmínky vizualizovány a diskutovány, někdy doslova pomocí návrhu a konstrukce diagramu. Hnacím motorem práce této společnosti je nadšení a metodický výzkum hustoty za použití techniky tvarování prostoru pomocí komplexního množství dat, která v současné době provázejí většinu stavebních a průmyslových procesů.

Společnost MVRDV poprvé publikovala přehled svých studijních výsledků v knize FARMAX (1998), následovala kniha Metacity / Datatown (1999), Costa Iberica (2000), Regionmaker (2002), 5 Minutes City (2003), KM3 (2005), a nejnovější Spacefighter (2007) a Skycar City (2007). Společnost se zabývá globální ekologickou problematikou v rozsáhlých studiích, jako je jejich projekt Pig City (prasečí farma), stejně jako v drobných pragmatických řešeních pro zdevastované oblasti města New Orleans.

Náplní práce v současné době jsou různé projekty bydlení v Nizozemsku, Španělsku, Číně, Francii, Velké Británii, USA, Indii, Jižní Koreji a v dalších zemích, dále sídlo banky v norském Oslu, veřejná knihovna v holandském městě Spijkenisse, centrální tržnice v Rotterdamu, kulturní náměstí města Nanjing v Číně, rozsáhlé městské plány včetně návrhu na eco-city ve španělském městě Logroño, urbanistické plány pro zdvojnásobení velikosti města Almere v Holandsku a Grand Paris - post-kjótská vize pařížského regionu.

Práce MVRDV je šířena po celém světě a získává mezinárodní ocenění. Šedesát architektů, projektantů a dalších zaměstnanců spolupracuje na multidisciplinárních projektech a uplatňuje nejvyšší technologické a udržitelné standardy.

Spolu s Delftskou technologickou univerzitou provozuje MVRDV instituci Why Factory, což je nezávislý výzkumný ústav podporující architekturu a urbanismus s vizí města budoucnosti.

  • Ateliér: MVRDV
  • Země: Nizozemsko
  • Město: Almere
  • Datum projektu: 2012

Klíčová slova:

Almere Holandsko MVRDV urbanismus

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři