Architektura / bytové domy

Na břehu amsterodamského kanálu nahradily bytové domy starý továrenský areál

Na místě bývalého průmyslového podniku Wiener & Co v Amsterdamu vznikl soubor bytových domů od lokálního studia Arons en Gelauff. Na břeh jednoho z kanálů umístili architekti budovy s úzkým a podlouhlým půdorysem, které připomínají úzké domy typické pro nizozemská města. Pobřežní objekty s netradičními plášti ze zlaté měděné slitiny a zinku doplňují tvarově i materiálově odlišné cihlové domy, které tvoří uliční profil.

EARCH.CZ , 18. 10. 2018

 Projekt bydlení v Amsterdamu od studia Arons en Gelauff architecten propojuje ulici s kanálem a nahrazuje staré průmyslové budovy firmy Wiener & Co, které zde původně stály. Architekti se inspirovali materiály používanými dříve při lodní dopravě – neopracovaným dřevem a kovem – a použili zlatou měděnou slitinu a „stříbrnošedý“ zinek, čímž odkázali na zdejší dlouhou historii loděnic.

Strategicky je návrh od Arons en Gelauff architecten uspořádán do dvou skupin domů, přičemž každá má velmi odlišný charakter. Uliční průčelí definují dva tmavé cihlové bloky, které mezi sebou vytváří úzký průchod do centrálního prostoru zeleného nádvoří. Na břeh kanálu umístili architekti ustupující řadu bytových domů se zlato-stříbrným kovovým pláštěm.

Foto: eArch

Společně domy obklopují komunitní zelené nádvoří, které slouží ke vstupu do domů od nábřeží a zahrnuje částečně soukromé prostory. Společně s balkony bytových domů vzniká uvnitř bytového komplexu živá atmosféra. Díky garážovému parkovišti pod nádvořím je prostor zcela bez automobilů. Vstupní cesta je otevřena do dvora a pokračuje až ke kanálu. Zde se rozšiřuje a klesá, aby se dotýkala vody a oddělila dvě odstupňované terasy domů s kovovým opláštěním.

ZLATÁ SLITINA MĚDI

Domy inspirované tradičními obydlími u amsterdamského kanálu mají hluboké půdorysy a jsou umístěny kolmo k vodě. Jednotlivé objemy jsou zvýrazněny zúžením horního patra, které představuje moderní pojetí tradičních strmých štítů – zužují se zepředu dozadu a v nižší části střechy vytvářejí soukromé střešní terasy. Kovová krytina se táhne nahoru,nad každý dům a uzavírá velkorysé zasklení obou stěn. Dům od domu se střídá „stříbrošedý“ kov a zlatá slitina mědi.

Foto: eArch

Foto: eArch

  • Ateliér: Arons en Gelauff
  • Země: Nizozemsko
  • Město: Amsterdam
  • Realizace: 2017
  • Materiál: měď

Klíčová slova:

Nizozemí měď Amsterdam

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři