Architektura /

Na Frýdecko-Místecku se propadla další část rozestavěného tunelu

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) - V Mostech u Jablunkova se dnes propadla další část rozestavěného železničního tunelu. Doprava na železniční trati mezi Českem a Slovenskem, která vede sousedním tunelem, byla na hodinu zastavena. Nesouviselo to ale s mimořádnou událostí, zastavení provozu si vyžádal báňský úřad. ČTK to řekli mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš a Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Tunel se poprvé propadl v neděli.

Česká tisková kancelář , 18. 11. 2009

"Propadl se další úsek tunelu v úseku 12 až 15 metrů," řekl Beneš. Dodal, že tento vývoj firma očekávala. "Moc nás to nepřekvapilo. Rodinné domy postavené v okolí ale nejsou ohroženy," uvedl mluvčí Subterry.

Halla uvedl, že doprava na trati mezi Slovenskem a Českem byla dnes od 16:15 do 17:10 zastavena. Opatření ale se zřícením další části tunelu nesouviselo. "Báňský úřad v tunelu prováděl pravidelné technologické měření, které se opakuje každých 12 hodin. Vyžádal si proto na hodinu přerušení provozu," vysvětlil Halla.

Strop raženého tunelu se poprvé zřítil v neděli okolo 07:00. Zavalený úsek byl dlouhý asi 70 metrů. Na povrchu vznikl kráter s plochou zhruba 150 na 50 metrů. Celá plocha zabírá víc než 7000 metrů čtverečních. Stavba tunelu dlouhého 600 metrů začala předloni v říjnu a dokončena by podle původních plánů měla být v listopadu 2011. Zda se zřícení stropu a zavalení tunelu nějak projeví na termínu dokončení stavby, ještě není jasné.

Uvolněné nadloží v podzemí pohřbilo stavební stroj. Firmě vznikla škoda, které se vyšplhá do řádů desítek milionů korun. Na přibližně milion korun vyčíslila škodu elektrárenská společnost ČEZ, které se propadly dva stožáry vysokého napětí. Mimořádná událost navíc poškodila veřejný vodovod, který zásobuje asi 250 lidí. Dodávky vody i elektřiny ale už byly provizorně obnoveny.

Událost vyšetřuje policie. Pokud určí viníka, bude obviněn z obecného ohrožení. Obvodní báňský úřad v Ostravě vydal závazný příkaz, kterým zastavili veškeré práce v tunelu. Platný bude do té doby, dokud firma nenajde nový způsob, jak stavbu dokončit.

David Moravec rot

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři