Architektura /

Návrh multifunkčního využití městské proluky zvítězil ve středoškolské soutěži King of Daylight 2020

Celostátní soutěž pro studenty středních škol King of Daylight se zaměřuje především na oceňování architektonických projektů, které správným způsobem pracují s čerstvým vzduchem a denním světlem. Společnost VELUX Česká republika letos uspořádala 16. ročník soutěže, ve které se vítězem volné kategorie Freestyle stal student Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové, který navrhl důmyslné využití městské proluky s různým typem provozu.

EARCH.CZ , 13. 11. 2020

Průběh letošního 16. ročníku středoškolské soutěže King of Daylight významně ovlivnila pandemie koronaviru, kvůli které na jaře došlo k uzavření škol. Soutěž proto proběhla výhradně online. Přesto se do ní ale přihlásilo celkem 220 středoškoláků z celé republiky, do celostátního kola pak postoupilo 65 projektů ze 16 středních průmyslových a stavebních škol.

Všechny projekty hodnotila odborná porota, která se při posuzování jednotlivých prací zaměřila především na architektonickou kvalitu stavby, dispoziční řešení, energetickou efektivitu a kvalitu vnitřního prostředí. Důležitým aspektem byl proto přísun denního světla a čerstvého vzduchu do objektů prostřednictvím střechy, střešních oken, světlíků či světlovodů. V porotě zasedli pedagog Jan Kratochvíl, šéfredaktor časopisu Architect+ Matěj Šišolák a hlavní architektka společnosti VELUX Česká republika Klára Bukolská.

Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Rodinný dům a Freestyle. Vítězem kategorie Rodinný dům se podruhé za sebou stal student Střední průmyslové školy stavební Opava Ondřej Bradávka se svým návrhem domu DRN, který splývá s okolním terénem. Volnou kategorii Freestyle, ve které porotci posuzují jakýkoli typ stavby, ovládl Pavel Zámečník ze Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové.

Foto: eArch

 

Zámečník navrhl zástavbu městské proluky s multifunkčním využitím, která efektivním způsobem nakládá jak s přísunem čerstvého vzduchu, tak i denním světlem. Proluka má sloužit široké veřejnosti k rekreaci, vzdělávání, coworkingu i kulturním aktivitám. Otevřené prostory v horní části budovy osvětluje především množství střešních oken, celý provoz je navíc řešen tak, aby v objektu docházelo k přirozené cirkulaci vzduchu při větrání. Tomu napomáhá princip komínového efektu. Okna lze také zastínit pomocí automatických venkovních rolet. Zámečník pro objekt zároveň navrhl pochozí zelenou střechu s terasami a záhony. 

Porota na tomto projektu ocenila potenciál práce pro rozvoj měst. Návrh na zástavbu městské proluky s multifunkčním využitím podle odborníků dobře navázal na okolní kontext. Zaujal také souladem moderního a historického s nápaditým využitím světlíků.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 13. 11. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

King of Daylight proluka VELUX

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři