Architektura /

Návštěva u Le Corbusiera

Od 5. října jsou znovu otevřeny návštěvníkům dveře Nadace Le Corbusiera v Paříži. Dům byl postaven Le Corbusierem v roce 1923 pro Raoula La Roche a interiéry byly nyní podrobeny metodické rekonstrukci. Nadace nedávno zpřístupnila rovněž architektův byt, který se nachází také v 16. okrsku.

Helena Špánková , 18. 11. 2009

V roce 1930 se Le Corbusier oženil s bývalou manekýnkou (klobouků) Yvonne Gallis, se kterou ho seznámil v roce 1922 přítel maliř Amedée Ozenfant. U příležitosti svatby také získal Le Corbusier francouzské občanství. Manželé zůstali bez dětí a proto také ještě za svého života ustavil nadaci LC jako univerzálního dědice celého jeho díla. Nadace dnes spravuje nejen jeho architektonické dědictví, ale také celou uměleckou pozůstalost Le Corbusiera, tzn. obrazy, kresby, sochy, tapiserie, koláže, smaltované předměty, rytiny, nábytek, fotografie a literární díla.

Nadace úzkostlivě střeží architektovo dědictví a působí jako ochránce všeho, co se ho zblízka nebo i zdálky dotýká. Nedovoluje ani jakékoliv publikace fotografií objektů, natož případné úpravy staveb nebo jejich okolí. Momentálně ještě např. trvá polemika kolem výstavby skromného klášterního objektu v blízkosti slavné kaple v Ronchamp, byť byl projekt svěřen nositeli Pritzkerovy ceny 1998 Renzovi Pianovi.  

Foto: eArch
Nadace Le Corbusiera – dům La Roche

Nadace má téměř od svého počátku sídlo v domě, postaveném Le Corbusierem pro milovníka umění Raoula La Roche v buržoazní 16. pařížské čtvrti.

Ke svému 40. výročí existence se Nadace LC rozhodla pro rekonstrukci interiérů domu La Roche, který je národní památkou tak, aby odpovídal původnímu zadání a programu majitele. Z počátku Nadace pro své potřeby připojila k domu sousední dům Jeannereta (bratrance a spolupracovníka LC), který je tedy dnes opět oddělen. Návštěvník může vidět většinu prostorů, jejichž dispozice byla podmíněna hlavně tvarem parcely a sousedními objekty. K prohlídce byly dosud otevřeny jenom hlavní místnosti – hala, galerie obrazů a jídelna. Dnes je k vidění i byt domovníka, kuchyně a ložnice.

Základní doktrinou rekonstrukce bylo zachování co nejvíce původních prvků, byť opotřebovaných časem, na př. dřevěných a kovových dílů z r. 1923. Vnitřní sádrové omítky, v té době v Paříži obvyklé, zakrývají různorodou konstrukci železobetonového skeletu s tvárnicovým vyzděním.

Barevná výzdoba odpovídá téměř přesně původním pigmentům a metodám a vybarvení rekonstruje návrh barev Le Corbusiera a Raoula La Roche. Mnohé sondy a archivní vyhledávání Nadace také popřely všeobecně platný názor, že LC v puristickém období užival pouze bílou a pastelové barvy. Vstup tak má lehké okrové zabarvení podobně jako původní „kamenná“ barva dnes bílé fasády.

Originální osvětlovací tělesa industriálního typu jsou nahražena moderními replikami, odpovídajícím dnešním požadavkům. Obrazová galerie prošla od svého vzniku několika úpravami (1928, 1936) a z původního stavu zůstává jenom základní prostorová geometrie. Zpřístupnění domu veřejnosti si nicméně vyžádalo některé návratné zcela současné úpravy a doplňky. Jistou kuriozitou jsou na př. zachované původní zásuvky a vypinače, které jsou ale z bezpečnostních důvodů mimo provoz.

Rekonstrukce domu La Roche je ukázkou konzervace architektonického dědictví 20. stol., ve Francii dosti výjimečnou, a chce být příkladem restauračních metod, které se snaží restituovat autentičnost mimořádného objektu.

Byt-ateliér Le Corbusiera

Nedávno zpřístupnila nadace LC jeho byt a ateliér v domě zvaném Molitor, který postavil mezi léty 1931 až 1934. Prosklená fasáda působí ještě dnes moderně a prosvětluje celý dnes památkově chráněný objekt.

Le Corbusier si v něm vyhradil do dvou stran orientovaný byt o 240 m2 v 7. podlaží. Je vybaven kuchyní od Charlotte Perriand, posuvnými příčkami, manželskou postelí na metrovém soklu, umožňující lepší vyhlídku a několika, pravděpodobně ne zcela původními, kusy nábytku.

V posledním patře měl Le Corbusier umělecký ateliér tak světelný, že některá okna musel zakrývat. Tvořil tu až do své smrti v roce 1965, na př. tu vzniklo 44 dřevěných soch.

 

Byt-ateliér Le Corbusier ul. Nungesser et Coli 24, Paříž 16. arr. otevřeno na požádání tel. 01-46-03-32-90

Fondation Le Corbusier Square du Docteur Blanche č. 8-10, 75016 Paříž, metro Jasmin-Michel-Ange / Auteuil Otevřeno od 10h do 12h30 a 13h30 do 18h, v pondělí 13h30-18h, v pátek do 17h, v sobotu 10h-17h. Příležitostné výstavy. Knihovna odpoledne podle domluvy (v podstatě vyhrazena vědeckým pracovníkům)

více na Fondation Le Corbusier

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři