Architektura / občanské stavby

Památník obětem komunismu

Dalším vítězným projektem, který získal Letního Olověného Dušana 2011, je futuristický návrh pomníku na Letnou.

Dimitri Nikitin , 7. 11. 2011

Koncept vychází ze snahy vyjádřit téma pomocí symbolů – prostředků utváření prostoru, které by byly jasně pochopitelné, bez potřeby sochařského konkretizování událostí nebo osobností.

Jsou to především protiklady:

tma/světlo dno/hora stísněné/volné vně/uvnitř intimní /společné trvalé/pomíjívé

Syntézou se základním přístupem k tématu vznikl koncept šikmého podzemního kužele, který se rozšiřuje směrem k Letné. Jednoduchost formy vychází opět ze snahy najít nejlapidárnější zhmotnění symbolů. Snahou bylo také vnést do hmoty měřítko skutečného počtu obětí režimu. Každý schod symbolizuje 1000 lidských osudů.

LIBRETO (BÁSEŇ) POMNÍKU: Forma uchovává úzký žalář vzpomínek, je tichým tvrdým ložem nesoucím paměť zločinů. Podzemní spojení je místem osobního doznání a návratu do dnů, kdy skutečností nebyl život, ale rozsudek uložený vůdcem, kdy poslední boj pozbyl cílů a poslední svědek byl usvědčen. Odsouzení byli popravení a opět osvobození pamětí. únik z podzemí je návratem vzpomínky z doživotí půdy.

 

 

Komentář poroty

Silné zadání, a ještě silnější odpověď. Podle mého jedna ze dvou rovnocenných kandidátek na cenu nejvyšší. Monumentální gesto překračující hranice architektury. Gesto, za které by se nestyděl Kapoor ani Serra. Bezvadná prezentace.

  • Autoři: Dimitri Nikitin
  • Země: Česká republika
  • Škola: FA ČVUT v Praze
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři