Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Jako tenkrát v osmdesátkách. Po třiceti letech ožila fontána na Ládví

Fontána na náměstí Ládví je po více než 30 letech opět v provozu. Foto: Městská část Praha 8

Na náměstí v Praze - Ládví se po více než 30 letech uvedla do běžného provozu historická fontána. Umělecké dílo z roku 1985 prošlo i s okolní odpočinkovou zónou v posledním roce náročnou rekonstrukcí. Finančně se na ní podílely městská část Praha 8, společnost PENNY a hlavní město Praha. Na památku hlavního architekta sídliště Viktora Tučka se fontána pokřtila jeho jménem.

Městská část Praha 8 , 20. 5. 2024

Fontána s okolní odpočinkovou zónou se vybudovala v polovině 80. let jako poslední součást náměstí Ládví. Jejím autorem je Viktor Tuček mladší, syn hlavního architekta sídliště Viktora Tučka. Přispěl tak k oživení náměstí vodním prvkem, s nímž se původně nepočítalo. V průběhu desetiletí však fontána strádala. Její fungování nepamatovala celá generace místních obyvatel, až se postupně začalo mluvit o její demolici.

Foto: Kolem fontána vznikla nová odpočinková zóna.

Záchrana přišla v roce 2022, kdy se na základě přání obyvatel sídliště podařilo městské části dosáhnout dohody na její obnově. „Samotný proces byl velmi složitý. Fontána byla v tak špatném stavu, že nikdo neměl odvahu se k ní aktivně přihlásit, natož přijít s vlastním plánem rekonstrukce. Museli jsme tedy zprvu začít hledat, kdo má fontánu ve svém majetku. Jakmile byly základní věci vyjasněny, mohli jsme se s partnery pustit do revitalizace. Ta měla tři etapy – opravu samotné fontány, rekonstrukci okolí včetně dodání nového mobiliáře a tvorbu záhonů s květinami,“ říká místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).

Odpočinková zóna se doplnila designovými lavičkami ze sibiřského modřínu, novými odpadkovými koši a pítkem. Kombinace původní fontány s moderními technologiemi a mobiliářem tak představuje symbolické pojítko mezi historií a současností na sídlišti Ďáblice.

Foto: Viktor Tuček - hlavní architekt sídliště Ďáblice

„Fontána je mezi lidmi velmi oblíbená, ačkoliv byla dosud z důvodu nefunkčnosti opomíjená a neměla ani oficiální název. Její pokřtění jménem architekta Viktora Tučka pomůže připomenout historii sídliště i jeho architektonické a urbanistické kvality,“ vysvětluje Hřebík.

„V prosinci roku 2021 jsme na Ládví otevřeli novou moderní prodejnu, která vznikla na místě původního kina. V rámci výstavby jsme se mimo jiné zavázali podpořit renovaci fontány uprostřed náměstíčka před obchodem. Jsme rádi, že náročnou rekonstrukci fontány a okolí se podařilo dokončit. Věříme, že celé náměstíčko, kterému fontána nově dominuje, se stane oblíbenou odpočinkovou zónou pro všechny obyvatele sídliště,“ říká Tomáš Kubík, vedoucí komunikace PENNY.

Městská část chce zároveň v obnově vodních prvků a uměleckých děl na sídlišti Ďáblice pokračovat. „Naší filozofií je postupně modernizovat sídliště, ale se zachováním jeho původních hodnot. Proto se chceme zaměřit i na obnovu cenných plastik. Již příští rok by se mohl vrátit oblíbený Žabák od Vincence Vinglera, jehož fontánka byl vyhledávaným místem pro setkávání u koupaliště Ládví. Zároveň zvažujeme možnosti návratu dalšího vodního prvku – Prameníku od sochaře Vladimíra Kýna,“ dodává Hřebík.

Více informací o fontáně a celý příběh obnovy zde.

  • autor: Městská část Praha 8 *
  • publikováno: * 20. 5. 2024
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři