Architektura / rodinné domy

Přestavba stoletého hospodářství na výrazné víkendové domy

Transformace hospodářského stavení ze začátku 20. století na dva víkendové domy. Architekti se v návrhu drželi prvků regionální architektury. Podroví domu tvoří jediný prostor převýšený do krovu.

EARCH.CZ , 10. 1. 2018

Architektonické studio Mezzo Atelier vede dvojice třicátníků. Zatímco architekt  Giacomo Mezzadri pochází z Itálie, Joana Oliveira vyrostla v Portugalsku. Společně pracují na projektech velmi rozdílného měřítka i zaměření – kromě architektury se věnují navrhování konceptuálních objektů, instalací i autorského nábytku.

Pink HouseFoto: eArch

Poslední realizací italsko-portugalského studia je rekonstrukce hospodářského domu ze začátku 20. století. Objekt se nachází na ostrově São Miguel portugalského souostroví Azory v Atlantském oceánu. Přestavbou z něj vznikla dvojice víkendových domů, které díky své výrazné barevnosti vytváří velmi zajímavé napětí mezi stavbou a okolím.

Pink HouseFoto: eArch

Uzavřený objekt byl doplněn o novou přístavbu menšího měřítka. Původní dům získal několik nových otvorů ve fasádě kvůli dostatečnému proslunění interiéru. Přitom ale architekti dbali na zachování venkovského charakteru domu.

Pink HouseFoto: eArch

Přízemí většího domu se propojuje s okolím hned v několika místech – včetně staré kamenné zdi, která byla ponechána v původním stavu. Podkroví pak funguje jako jeden velký prostor otevřený na celou výšku štítu. Z kuchyně v patře vede také přístup na venkovní terasu.

Pink HouseFoto: eArch

Architekti se snažili o vyjádření místa domu v návrhu nových prvků. Proto například venkovní schodiště vedoucí na vyvýšenou terasu nebo na bílo natřený obklad ze dřeva v interiéru jsou reinterpretací prvků regionální architektury.

Pink HouseFoto: eArch

Své opodstatnění má i zvolená barevnost – jak růžová, tak okrová barva se objevuje v tradiční lokální architektuře. Okrová barva bývala používána zejména pro okenní rámy a vstupní dveře. Odstín růžové fasády možná působí až příliš uměle, z vizualizací je ovšem vidět, že fasádu architekti chtěli vice “flekatou”.  

 

  • Autoři: Mezzo Atelier
  • Země: Portugalsko
  • Město: Ponta Delgada
  • Datum projektu: 2013
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 250.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři