Architektura / rodinné domy

Rodinný dům na Kokořínsku nabízí majitelům úsporné a originální bydlení

Rodinný dům nedaleko Prahy zaujme svým hmotovým řešením ze dvou bloků se šikmou střechou, které propojuje plochostropá část. Architektonické pojetí vybočuje z módy oblíbených jednoduchých bungalovů a ukazuje originální, přitom plně funkční cestu rodinného bydlení. Návrh vychází z představy majitele, který si přál atriový dům. Materiálové řešení atypicky řešené stavby kladlo poměrně vysoké nároky na tepelněizolační vlastnosti i opracovatelnost, kterým plně vyhověl sortiment společnosti Xella.

EARCH.CZ , 23. 9. 2021

S OHLEDEM NA ATYP

„Nejprve mě oslovilo místo pro výstavbu – Kokořínsko se mi líbí výhledem na České středohoří, zároveň máme velmi dobře dostupnou Prahu. Představoval jsem si menší dům s atriem a volnou dispozicí. Reálnou podobu tomu vtiskl architekt Radek Toman. Našli jsme společnou řeč, možná je to i tím, že oba pocházíme z jižních Čech. Protože jsem pracovně vytížený a rád nechávám práci na těch, kteří jí rozumí, svěřil jsem mu kromě návrhu také realizaci mého domu,“ uvádí ke vzniku projektu majitel. „Jedním z požadavků bylo také to, aby stavba byla úsporná a kvalitní, konkrétní řešení už jsem pak nechal na architektovi, který se postaral o celý průběh,“ doplňuje.

Architekt s ohledem na atypičnost svého řešení zvolil jako stavební materiál pro obvodové zdivo Ytong tloušťky 375 mm. „Projekčním i stavebním důvodem byla přesnost zdění tohoto materiálu, snadné drážkování rozvodů a také to, že stačí pouze stěrkové omítky,“ vysvětluje architekt. V části, kde jsou bloky se šikmou střechou spojeny plochostropým partem, je použit stropní systém Ytong Ekonom. Jeho výhodou v projektu bylo nejen to, že má naprosto shodné vlastnosti s obvodovým zdivem a přispívá tak k homogenitě stavby, ale také jednoduchá montáž.

 

Rodinný dům v Odolene Vodě, Radek Toman. Zdroj: Xella

 

ENERGETICKÁ ÚSPORNOST

Poměrně vysoké nároky na stavební materiál kladl požadavek dosáhnout co nejlepších tepelněizolačních vlastností u členité stavby. Jako optimální řešení architekt navrhl systémové zateplení od téhož výrobce, minerální desky Multipor. Díky jejich použití dosáhne stavba mimořádně úsporných hodnot, oproti jiným zateplovacím systémům však vyniká delší životností a také napomáhá vytvářet vhodné vnitřní klima budovy. Porézní materiál alkalického složení zamezuje růstu plísní a reguluje také vlhkost v budově.  „Na tomto řešení jsem ocenil, že jsme nemíchali různé dodavatele, vybrali jsme materiál od jednoho výrobce a myslím, že v tomto se investice do kvality domu vyplatila,“ uvádí majitel.

A co by pro příště udělal jinak? „Možná bychom potřebovali o něco větší dům, trochu jsme se rozrostli. Na stranu druhou jsem rád, že jsme pořád pohromadě. Myslím si, že věci se mají řešit společně a u jednoho stolu, a právě to v našem domě prožíváme, žijeme ve společném prostoru většinu dne, “ dodává.

 

Rodinný dům v Odolene Vodě, Radek Toman. Zdroj: Xella

 

 

Rodinný dům v Odolene Vodě, Radek Toman. Zdroj: Xella

 

  • Autoři: Radek Toman
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: Odolena Voda
  • PSČ: 250 70
  • Zastavěná plocha: 120.00m2
  • Plocha pozemku: 745.00m2
  • Prováděcí firma: Toman Stavební s.r.o.

SPONZOR

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 23. 9. 2021
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

rodinný dům Xella Ytong

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři