Architektura / rodinné domy

Rodinný dům v Linci zaujme svou hliníkovou fasádou PREFA v barvě čokolády

Nemá to být jen dům, ale domov. Oáza klidu pro všechny, kteří v domě žijí… Přesně tak by se dala shrnout životní filozofie architekta Reinholda Hammerera. Toho přivedla k architektuře náhoda a láska ke stavebnici LEGO. Zatímco dříve stavěl z malých kostiček domečky pro hračky, dnes mu z daleko větších kostek rostou pod rukama fascinující domy. Jeden takový Hammerer postavil i pro spokojenou manželskou dvojici v Marienbergu v Linci.

PREFA Aluminiumprodukte , 20. 10. 2020

Architekt se narodil ve Vorarlbersku, nejzápadnější a po Vídni druhé nejmenší spolkové zemi Rakouska. „Zdejší architektura je už na první pohled zcela nezaměnitelná. Je hravá, místy až výstřední, ale rozhodně vás nebude ani na chvíli nudit,“ popisuje svou domovinu Hammerer. Snad je místní ráz také důsledkem jisté řevnivosti mezi Vorarlberskem a Vídní, vůči které se místní rádi vymezují.

…jako kdybych tu bydlel já

„Dům, který stavím, samozřejmě nikdy nebude můj. Není pro mě, ale to neznamená, že si to nemohu představovat. Pomáhá mi to při práci. Vždy se snažím o preciznost a ekonomický přístup, jako kdybych v tom domě měl bydlet já. Pokud se na stavbu díváte touto optikou, dokáže vás to ochránit před zbytečnou kreativitou a případnými výstřelky, k nimž se někteří architekti rádi nechají čas od času strhnout.“ Sám Hammerer připouští, že jedním z nejdůležitějších momentů je okamžik, kdy on sám poprvé vkročí na stavbu. Tehdy začnou věci najednou dostávat ještě konkrétnější obrysy a domy se mu v hlavě rodí jakoby před očima. „Jakmile máte jako architekt svou představu, musíte se jí striktně držet po celou dobu stavby. Občas vás to může svádět k nějakému odchýlení, ale většinou je to jen slepá ulička, která k požadovanému cíli nevede,“ popisuje dále svůj přístup architekt.

Reinhold Hammerer, Dům W

Hliník v barvě čokolády

Vytvořit v Linci skutečnou oázu pro manželskou dvojici bylo pro architekta zajímavou výzvou, které se rád zhostil. Zadání znělo jasně: má jít o stavbu, která respektuje okolní krajinu a harmonicky s ní souzní, kromě toho je cílem také otevřený prostor a dokonalý výhled do okolí. Volání po přírodě nebylo tak těžké vyslyšet, stačilo použít dřevo jako dominantní materiál, vévodící interiéru. Ohledně fasády měl už ale majitel zcela jiné požadavky. „Nechtěl, aby jeho dům působil jako srub, s čímž jsem rozhodně souhlasil a snažil jsem se proto hledat na fasádu jiný vhodný materiál než dřevo. Tím se nakonec ukázal být pilový profil PREFA v intenzivní čokoládové barvě. Ta dokonale ladí se svým okolím a samotné budově dává punc jedinečnosti. „Ostatně, čokoládu milujeme snad všichni nebo ne?“ dodává s úsměvem Hammerer.

Reinhold Hammerer, Dům W

Materiál PREFA však při stavbě rodinného domu v Linci našel své využití nejen na fasádě, ale také na střeše. Tu tvoří systém Prefalz v antracitové barvě v tradičním sedlovém stylu, jež se momentálně těší velké oblibě. „Nyní majitelé domu oceňují netradiční vzhled i vysokou funkčnost a za pár let budou zase nejvíce vděčni za barevnou stálost, bezúdržbovost a dlouhou životnost materiálu PREFA. Nepochybuji, že to bylo to nejlepší možné řešení,“ říká na závěr Reinhold Hammerer.

Reinhold Hammerer, Dům W

Klíčová slova:

Prefa Prefalz hliník Croce & WIR

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři