Technologie / produkty

Pestrobarevné hliníkové fasády domů od Sevrina Gjerdeho v Trondheimu se proměňují v čase

Kopec na trondheimském sídlišti Josefinesvingen v Norsku se před nedávnem změnil k nepoznání. Architekt Sevrin Gjerde na něm s pomocí pestrobarevných hliníkových fasád PREFA vytvořil třiadvacet unikátních domů, které působí jako šňůra korálků, natažených vertikálně po délce kopce. Vzhled domů se přitom během dne neustále proměňuje v závislosti na dopadu světla a denní době.

PREFA Aluminiumprodukte , 10. 5. 2020

Na samém začátku se musel známý architekt vypořádat s nelehkým úkolem: vtěsnat na relativně malou plochu kopce hned třiadvacet domů, z nichž každý musel mít i své parkovací místo pro nájemníky. Gjerdemu bylo jasné, že ideu výškového domu musí zavrhnout, protože tento typ stavby by na kopci působil nepatřičně a nešetrně vzhledem k okolní krajině. „Sídliště je typické svými rodinnými domky a já jsem se rozhodl, že tento charakteristický ráz chci rozhodně zachovat. Pak přišla na řadu značka PREFA se svou téměř nepřebernou škálou barevných fasád, od nebesky modré až po cihlově červenou. Právě použití barev bylo rozhodujícím faktorem, díky kterému bylo možné dokonale zasadit domky do původního prostředí,“ vypráví architekt, který na návrhu pracoval společně se svým kolegou Daigou Ishii z architektonické kanceláře Agraff.

Prefa - Domy v Trondheimeu, Sevrin Gjerde

Kouzlo tkví v materiálu

Jinakost, a přesto dokonalá souhra s okolím, tak by se dal shrnout dojem, jímž třiadvacet novostaveb působí na oko každého návštěvníka. Styl staveb vychází z místní tradice, jen je rozšířen o rozměr novodobé architektury a současnosti. I barevný koncept vychází z místní tradice, protože podobné odstíny, jaké volil Sevrin Gjerde, můžeme najít také na budovách původní trondheimské zástavby. Přesto je každému na první pohled patrné, že jsou Gjerdeho barevné korálky něčím jiné a nové. „Za tuhle jinakost vděčím hlavně hladkému hliníkovému plechu PREFA. Je nesmírně elegantní a jasnou výhodou hladkého povrchu je především dokonalá hra světla. Na ploše bez nerovností se totiž světlo daleko lépe odráží a dává vyniknout vzhledu celé stavby,“ dodává dále architekt. Domky navíc nikdy nevypadají zcela stejně – když se na ně podíváte ráno, uvidíte něco docela jiného, než během poledne nebo dokonce v podvečer. Slunce a úhel dopadu světla si s hladkou hliníkovou šablonou dokáže krásně hrát a měnit ji prakticky před očima.

Snadná práce v náročných podmínkách

„Při realizaci stavby byl rozhodující výběr materiálu. Volba padla na falcovanou krytinu Prefalz, a já tohoto rozhodnutí nikdy nelitoval, právě naopak. Přesto, že se jednalo o první skutečně velký projekt, který se v Norsku s produkty PREFA realizoval, bral jsem tuto značku jako jasnou garanci vysoké kvality.“ Pokrývačských prací se ujala společnost Dag-Arne Gundersen, jejíž majitel pracoval na stavbě celý rok, společně se svými patnácti zaměstnanci. „U nás na severu nejsou rozsáhlé stavební projekty žádná hračka, protože se při nich často potýkáte s nepřízní počasí. Navíc jsme byli několikrát v časové tísni a museli jsme nabrat obrovské pracovní tempo, abychom vše stíhali v termínu. Proto jsme byli rádi za materiál značky PREFA. S ním šla práce velmi dobře od ruky, což nám nesmírně pomohlo při plnění napnutých termínů dodávek,“ uzavírá Gundersen.

Soubor 23 domů v Trondheimu, Sevrin Gjerde © Prefa aluminiumprodukte

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři