Architektura / bytové domy

Šindelová řadovka

Beweridge Mews se nachází ve čtvrti Tower Hamlets ve východním Londýně a tvoří je osm řadových domků s komunitní zahradou. Jedná se o cenově dostupné bydlení a bylo zajištěno speciálně pro vícegenerační rodiny, které mají problém sehnat v okolí bydlení. Čtvrť Tower Hamlets trpí vysokou mírou chudoby a nedostatkem sociálního bydlení, byty jsou většinou přelidněné a drahé.

EARCH.CZ , 19. 6. 2017

To by právě měla řadovka s osmi domy aspoň částečně vyřešit. Jednotlivé byty jsou velikostně opravdu nadstandartní, obvykle mají mezi 4 až 6 ložnicemi. A pro více generací jsou uspořádány i dispozičně.

Komplex bydlení spojuje tenká ozubená terasa podél západní strany domů. Ta zároveň tvoří předěl mezi byty a komunitní zahradou s dětským hřištěm, které je ze všech zbylých stran obklopeno stávajícím sídlištěm.

Nová řada domů je obložena dřevěnými šindeli, odkazujícími na historické stavitelství venkova. Komplexní profil budov je navržen tak, aby jejich obyvatelům poskytoval co největší míru oslunění. Ateliér Peter Barber Architects po celou dobu úzce spolupracoval se zadavatelem – londýnskou municipalitou –, aby design projektu úspěšně dostál svému společenskému záměru.

„V komunitní zahradě jsme už viděli malou venkovní posilovnu, hudební představení, opravovat kola, lehátka nebo záhon rajčat,“ uvádí architekti. „Přesně to, v co jsme doufali.“

  • Ateliér: Peter Barber Architects
  • Země: Velká Británie
  • Město: Londýn
  • Foto ©: © Mr. Morley von Sternberg

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři