Architektura / občanské stavby

Stanice záchranného člunu do extrémních podmínek

Nová stanice záchranného člunu Královského národního záchranného institutu v Lizardu je chráněna zakřiveným měděným povrchem, který dokáže odolávat extrémně agresivnímu pobřežnímu prostředí jedinečné polohy nejjižnějšího bodu Anglie.

Chris Hodson , 9. 1. 2014

Dobročinný Královský národní záchranný institut (RNLI - Royal National Lifeboat Institution) zachraňuje životy na moři. Jeho dobrovolníci poskytují 24-hodinovou pátrací a záchrannou službu kolem pobřeží Spojeného království a Irské republiky.

Architekti PBWC při návrhu budovy vycházeli ze svého předchozího projektu v Padstow v Cornwallu. Jde o přímou odpověď na specifické technické požadavky nového RNLI člunu typu "rychlý skluz", který je zde umístěn, a jde o příklad pro budoucí stavby tohoto typu v jiných lokalitách.

Nová konstrukce se nachází na půdorysu původního objektu: poskytuje dobré místo pro spuštění záchranného člunu na vodu ve špatném počasí a kromě toho také snižuje dopad systému na životní prostředí. Na první pohled se vlnový profil lizardské stanice záchranného člunu jeví jako symbol její pobřežní polohy - ale forma opravdu následuje funkci a odráží uspořádání vnitřního vybavení, zaměřené na vlastní záchranný člun. Základem je plavidlo, namontované na vyklápěcí kolébku, která naklápění slaďuje se skluzem a dovoluje spuštění a naložení člunu - umožňuje tak dobrovolnické posádce dostat se k osobám v nesnázích tak rychle, jak je to jen možné. Vnější nakloněná zeď na straně budovy odráží požadavek na ubytování v hlavním podlaží s rychlým přístupem přímo do záchranného člunu.

Design odolný počasí

Ubytování je umístěno na jedné straně budovy, což umožňuje efektivní seskupení vyhřívaných i servisních zón a umístění větrání a osvětlení v proskleném pásu nebo v oknech v nakloněné zdi. Křivka střechy pak uzavírá minimální objem, potřebný pro člun a vytváří jednoduchý tvar, který poskytuje podporu jednoduchému flexibilnímu povrchu střechy. Návrh si klade za cíl maximalizovat plochu střechy a zároveň minimalizovat prostupy, aby byl zajištěn robustní, povětrnostně odolný povrch.

Volba mědi

Volba kovové střešní krytiny představuje logický postup při vývoji osobitého, vlnovitě zakřiveného tvaru. Projektový architekt PBWC, Cian Spowart, komentuje: "Po projektu Padstow jsme posuzovali střešní krytinu a systém pro záchrannou stanici Lizard. Měď zde byla vybrána pro svou trvanlivost a schopnost odolávat agresivnímu pobřežnímu prostředí, včetně možných trosek, vyplavených z moře. Kromě toho byla měď estetickou volbou, protože oproti jiným kovovým střešním krytinám měď v průběhu času charakteristicky zvětrává, takže bohatou zelenou patinou doplní akvamarínové odstíny místního pobřeží."

Náročná konstrukce

Není překvapením, že stavební pozemek na konci úzkého, strmého svahu znamená zvláštní problémy se stavbou. Stavba je převážně z dřevěného rámoví s vrstvenými zakřivenými prvky, které dodávají stavbě osobitý tvar. Pro rychlou, bezpečnou montáž a efektivní dodávky na pozemek jsou maximálně využity techniky suché stavby a prefabrikace.

Zdvojená střecha je dokončena měděnými pláty se stojatou drážkou a byla instalována specialisty na měď Full Metal Jacket, kteří nedávno získali ocenění za svou práci na projektu od Národní federace dodavatelů střech. Dlouhé pruhy ručně instalovaných měděných žlabů, táhnoucí se dolů po budově, představují zvlášť vysoký standard řemeslného zpracování za náročných podmínek.

  • Země: Velká Británie
  • Město: Lizard
  • Ulice, číslo: Gue Gassel, Church Cove
  • PSČ: TR12 7PH
  • GPS souřadnice: Latitude: 49.9701
    Longitude: -5.18722
  • Datum projektu: 2010
  • Materiál: měď

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři